Spor YazarlarıYazarlar

Skandalda tek suçlu mu var?

Süper  Lig’de 2 haftalık aranın ardından ikinci yarı büyük bir skandalla başladı. Akhisarspor ile Beşiktaş arasında oynanan heyecanlı ve keyifli mücadelenin önüne büyük bir kulübe hatası geçti.

Ev sahibi ekibin bol pozisyon bulup kaçırdığı mücadelede şampiyonluk yarışından kopmak istemeyen Beşiktaş tecrübesiyle maçı 3-1 kazandı. Siyah beyazlılar maçı kazandı kazanmasına ama öyle bir hata yapıldı ki kaybetselerdi dahi kazanacaklardı.

Olayın kahramanı Akhisarspor teknik ekibi. 14 yabancısında 13’nü maç kadrosuna dahil etmiş. Kurallar sana 12 yabancı hakkı verirken sen 13 ismi esame listesine yazmışsın. Teknik direktör Cihat Arslan sorumluluğu üstüne almış almasına ama yardımcı antrenörler ve idari menajer ne iş yapar ? Bir Allahın kulu uyarmadı mı hocam burada yanlış var diye ? Hadi uyarmadılar diyelim. Dördüncü hakem Bahattin Şimşek ne iş yapar ? Maçı yönetecekler neden bu esame listesi geldiğinde yanlışlığı görmedi ? Evet belki hakemlerin görev tanımaları içinde böyle bir uyarı yapma zorunluluğu yok ama etik olarak uyarmaları lazımdı maçtan önce. Bu olayla ilgili benim aklıma üç soru geliyor. Ya hakemlerimiz bu kural hakkında tam bilgisi yok ya ‘bizim hatamız ve görevimiz’ değil diyerek aldırış etmiyor yada art niyetli davranıyorlar. Neticesinde daha önceden büyük takımların bu tarz kural ihlalleri olabilecek hataları daha yaşanmadan uyarıp düzeltmişlikleri var. Hal böyle olunca maçtan önce bir oyuncu listeden çıkartılıp bu skandalın önüne geçilebilirdi.

Neden bu skandalın önüne geçilmek istenmedi anlamış değilim. Evet Beşiktaş maçı 3-1 kazanarak ikinci yarıya iyi bir başlangıç yaptı ama oyun olarak baktığımız zaman siyah beyazlıların çokta rahat kazanmadıklarını söyleyebiliriz. Velev ki şöyle bir senaryo olsaydı. Akhisarspor girdiği pozisyonları değerlendirseydi ve maçı kazansaydı da ardından bu maçı hükmen kaybetseydi ne olurdu. Şüphesiz fatura Cihat Arslan’a kesilirdi ama hakem dörtlüsü göz ardı edilir miydi ?

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close