Teknoloji

Huaweı’nin o belgeleri ortaya çıktı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei'in ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal ettiğini gösteren belgelerin ortaya çıktığı bildirildi.

Çinli teknoloji şirketi Huawei’in Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği iddiaları doğrulayan önemli belgelere ulaşıldı.

Reuters tarafından İran ve Suriye’de elde edilen belgeler, Huawei’in, İranlı firmalarla çalışan Skycom telekom şirketi ve Suriye’de faaliyet gösteren Canicula adında bir holding ile yakından bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Belgeler, üst düzey bir Huawei yöneticisinin Skycom’un İran menajeri olarak atandığını gösteriyor. Ayrıca, en az üç Çinli isimli kişinin, İran’daki hem Huawei hem de Skycom banka hesapları için imza haklarına sahip olduğu tespit edildi.

Ayrıca Orta Doğu’lu bir avukatın Huawei’in Suriye’de Canicula ile iş yaptığını iddia ediyor.

Ortaya çıkarılan bu belgeler, ABD’nin, Huawei’in İran’a yönelik yaptırımları küresel bankacılık sistemini kullanarak ihlal ettiği tezini güçlendiriyor.

İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle Kanada’da tutuklanan Çinli teknoloji şirketi Huawei’in Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou’nun 10 milyon Kanada Doları kefaletle şartlı serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close