Manşet

7 bin adres incelendi! İstanbul’da 3 bin kişi kayıp!

11 binden fazla sahte seçmenin taşındığı Büyükçekmece’de YSK kararı beklenirken, polis de ilçede kapı kapı dolaşıyor. 7 bin konutu gezen polisler ilk gün yaklaşık 3 bin kişinin beyan ettiği adreste yaşamadığını tespit etti.

İstanbul Büyükçekmece’de CHP’li belediyenin sahte seçmen skandalında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Boş arsaların hazır konut gibi gösterildiği, konteyner ya da hangarlara apartman kaydı düşülüp içinde yüzlerce kişi yaşıyormuşçasına belge hazırlandığı skandalda yeni detayları AK Parti’li Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal verdi. İlçenin nüfus müdürlüğünde görev yapan ve şimdi tutuklu durumdaki Mehmet Özgür Samanlı’nın, sözkonusu usûlsüz işlemleri yapabilmesi ve Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’ne veri girebilmesi için ilk kaydın belediyedeki ‘numarataj’ sistemiyle açılması gerektiğini söyleyen Uysal, bu nedenle sözkonusu hilenin ‘organizasyon’ olmadan yapılamayacağına dikkat çekti. Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Uysal, sahte seçmen iddiasıyla sarsılan ilçede seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

27 BİNLİK SEÇMEN HAREKETİ

“24 Haziran 2018 seçimlerinde Büyükçekmece’de seçmen sayımız 172 bin 351. Bugün 174 bin 661. Aradaki fark 2 bin 100 civarında. Niye bu kadar az fark varken niye bu kadar büyük tartışma var? Özellikle CHP’liler bunun üzerinden tartışılacak bir şey yok diyerek konuyu kapatmak istiyorlar. 24 Haziran’a göre 2 bin 100 civarında artış olsa bile yüzde oranı itibariyle Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan seçmen hareketi yaşanmış. 172 bin 351 seçmenden toplamda 11 bin 954 seçmen kayıttan düşürülmüş. Bu düşürülenler içerisinde ölenler, yurt dışına çıkanlar, askere gidenler, il dışına gidenler var, bir de hiçbir yerde seçmen olamayanlar var. Bunların yerine ise toplamda 14 bin 264 seçmen yeni kayıt açılmış. Yani yaklaşık 26-27 bine yakın seçmen hareketi olmuş. 11 bin 954 seçmen içerisinden yaklaşık burada 3 bin 92 seçmenin hiçbir yerde seçmen kaydı yok. Bir nevi vatandaşlıktan çıkarılmış gibi.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close