Kültür-Sanat

Üsküdar Belediye Başkanı açıkladı…

Üsküdar'da, altyapı çalışması sırasında bulunan Osmanlı'ya ait kalıntılara ne olacağı çok tartışılıyor, merak ediliyor. Tarihi kalıntılar taşınacak mı? Yağmur suyu kanal çalışması devam edecek mi? Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, bu soruları Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e sordu...

Üsküdar Meydanı’nın her yağmurda sular altında kalması, hatta denizle karanın birleşmesi üzerine İSKİ meydandaki su birikimini önlemek için geçtiğimiz aylarda proje başlatmıştı. Çalışmaların yürütüldüğü Hakimiyet-i Milliye Caddesi’nde yapılan kazılarda, tarihi kalıntılara rastlandı. İstanbul Arkeoloji Müzesi uzmanlarının yaptığı arkeolojik kazıda, kalıntıların Osmanlı dönemine ait dükkan ve konutlar olduğu anlaşıldı.

Tarihi kalıntıların bulunduğunun kamuoyuna yansımasının hemen ardından da tartışmalar başladı. Zira İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun raporu, kalıntıların yerinde korunmasına gerek olmadığı yönündeydi. Konu özellikle sosyal medyanın gündemine oturdu, Koruma Kurulu’nun kararı çok eleştirildi.

Peki bu kalıntılara ne olacak? Yağmur suyu kanal çalışması devam edecek mi? Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, bu soruları Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e sordu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close