Ekonomi

Ücreti 2100 TL’yi geçti! Enflasyon yüzde 20, zam yüzde 40

İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan markalı konutların aylık aidatları yüksekliği ile dikkat çekiyor. Özellikle lüks semtlerde bulunan konutlar için istenen aidat ücretine İstanbul rahatlıkla bir kiralık daire bulabiliyorsunuz.

Hem daha güvenli hem sosyal olanağa sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği konut projelerindeki aidat sorunu bitmiyor. Zaten yüksek olan aidat ücretlerine 2019 yılında gelen fahiş zamlar vatandaşı isyan ettirdi.

2 BİN 100 TL’YE BULUN AİDAT ÜCRETLERİ

Konut aidat ücretleri hem kiracıların hem de ev sahiplerinin cebini yakıyor. 2018 yılı için yapılan bir araştırmaya göre en yüksek konut aidatına sahip proje metrekaresi 21 TL ile İstanbul’da yer alıyor. Üç büyük şehir arasındaki sıralamada ise Ankara 15,17 TL ile ikinci olurken, üçüncü sırada 7,85 TL ile İzmir yer aldı.

Yine bu araştırmaya göre İstanbul Beşiktaş’ta yer alan bir markalı konut projesinde 100 metrekarelik bir daire için aidat ücreti 2100 TL’ye kadar çıkıyor ve bu rakam 2019 yılı Ocak ayında tekrar yükselecek.

ENFLASYON YÜZDE 20, ZAM YÜZDE 40

Tüm Türkiye enflasyonla mücadele kapsamında bir araya gelerek indirim üzerine indirim yaparken bazı site yönetimleri tam tersi bir duruş sergiliyor.

Dolardaki yükselişi bahane site yönetimleri ne enflasyondaki düşüş trendini ne de dolardaki düşüşü görmezden gelerek yüzde 40’lara varan zamlar yaptı.

AİDATI KİM ÖDEMELİ?

Ortak giderler için ödenen aidat sadece ev sahibinden değil o evde yaşayan kiracıdan da alınıyor. Ancak kiracılar aidatta yazılı her kalemi ödemek zorunda değil. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Bir binada asansör değişiyorsa bunun aidata yansıyan giderini ev sahibi öder. Ancak asansör tamir edilecekse bunu kiracı öder.

YÜKSEK AİDATA KARŞI TAKİP

Aidatların aşırı yüksek olmasını önlemenin ve denetlenmenin en kolay yolu, yılda bir kez yapılan kat malikleri (ev sahipleri) kurul toplantısına katılmak ve detayları konuşarak gerekli itirazları yapmak.

ÖDEMEYENE İCRA TAKİBİ

Öte yandan Kat mülkiyeti Kanunu’na göre aidatını ödemeyen vatandaşa icra takibi başlatılabiliyor ve ödenmeyen aidatlar için aylık yüzde 5’i bulan faizler uygulanabiliyor.

İLÇE İLÇE MARKA KONUT AİDAT ÜCRETLERİ (100 metrekare için ortalama)

Şişli: 1000
Beşiktaş: 975
Kağıthane: 550
Bakırköy: 475
Kadıköy: 490
Kartal: 420
Beylikdüzü: 200
Silivri: 150

Haber 7

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close