Dünya

5 DEAŞ mensubunu vatandaşlıktan çıkardılar!

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, DEAŞ mensubu 5 Avustralyalının vatandaşlıktan çıkarıldığını açıkladı.

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, İçişleri Bakanlığı’nın resmi sayfasında yer verilen açıklamasında, “Avustralya’ya bağlılıklarına aykırı hareket ederek terör faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilen çift uyruklu 5 kişinin vatandaşlık haklarının iptal edildiği” bilgisini paylaştı.

“Önceliğimiz Avustralyalıların güvenliği”

“Avustralya vatandaşlığına aykırı davranışları düzenleyen yasanın 2015 yılında yürürlüğe girmesinden bu yana 6 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığını” hatırlatan Duttun, şunları söyledi:

“Temel olarak vatandaşlık bu ülkeye bağlılığı gerektirir. Bu 5 çift uyruklu, terör faaliyetlerine katılarak Avustralya’nın çıkarlarına karşı davranıyorlardı ve bunu yaparak Avustralya toplumundan ayrılmayı seçtiler.”

“Avustralya’dan ne kadar uzakta olurlarsa olsun hükümetin yabancı teröristlerle mücadeleye devam edeceğini” söyleyen Bakan Dutton, “Bizim önceliğimiz, her zaman olacağı gibi tüm Avustralyalıların güvenliği olacaktır” dedi.

Dutton, vatandaşlıktan çıkarılanların kimliklerini açıklamadı ancak söz konusu kişilerin, Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarına katılan, 20-30 yaşlarında üç erkek ve iki kadından oluştuğu belirtildi.

2015 yılında yasa çıkarılmıştı

Avustralya’da Mayıs 2016’da DEAŞ’in terör örgütü listesine alınmasından sonra geçen yıl ocak ayında Avustralya vatandaşlığını ilk kaybeden kişi, Sydney doğumlu Halid Şerruf olmuştu.

Avustralya, DEAŞ saflarına katılan çifte vatandaş Avustralyalıların vatandaşlığını iptal edeceğini ve ülkeye girmelerine izin vermeyeceğini 2015 yılında çıkardığı bir yasa ile ilan etmişti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close