2.ManşetDünya

Yine kilise yine taciz!

Sızan bir belgede Papa, Şili kilisesi hiyerarşisini, cinsel taciz vakalarında “ciddi kusurlar” bulundurmakla suçladı.

Bütün Şilili piskoposlar, Katolik kilisesinin uzun süredir devam eden görevi kötüye kullanmakla ilgili cinsel taciz ve örtbas skandalıyla istifa etmeyi teklif ettiler.

Associated Press’e göre Piskoposlar Cuma günü Papa Francis ile yapılan acil bir zirve sonunda, Roma’daki 31 aktif ve üç emekli piskoposun kaderini papanın elinde bırakan bir belge imzaladığını duyurdular.

Daha önce, Papa , Piskoposları Latin Amerika’daki Katolik ülkesini kasıp kavuran “mezar olaylarını” tartışmak üzere bir toplantı için Roma’ya çağırmıştı.

Papa Francis istifaları tek tek kabul edebilir, reddedebilir veya kararı erteleyebilir.

Cuma günü erken saatlerde sızan Şili skandala ilişkin 2.300 sayfalık bir Vatikan raporunun içeriğinin ortaya çıkmasından sonra istifa çağrıları geldi.

Francis, piskoposları taciz ve tecavüzün yanı sıra çocukları pedofil rahiplerden koruma suçlarıyla ilgili kanıtları yok etmekle suçladı.

Vatikan’ın konuyla ilgili en can sıkıcı belgelerinden birinde Francis, bütün Şili kilisesinin hiyerarşisinin, davaların ele alınmasında “ciddi kusurlar” ve Katolik kilisesinin uğradığı itibar kaybının sonuçlarından toplu olarak sorumlu olduğunu söyledi.

Papa Francis, Chilean T13 televizyonu tarafından yayınlanan ve Cuma günü Vatikan tarafından doğrulanan bir belgede, ‘hiç kimse kendini muaf tutamaz ve sorunu diğerlerinin omuzlarına atamaz’ ifadelerine yer verildi.

‘Francis’e karşı eleştiri’

Buna cevaben, Şilili piskoposlar belgenin içeriğinin “kesinlikle acınacak” olduğunu ve cinsel tacizin yanı sıra “kabul edilemez güç ve vicdan tacizi” olduğunu söyledi.

Papa ve tüm Katolikler af diledi ve yıkımı onarmaya yemin ettiler.

Francis kendisi de, Şilili rahip olan Rev. Fernando Karadima’nın kurbanları tarafından istismar edilmelerine tanıklık etmek ve göz ardı etmekle suçlanan Piskopos Juan Barros davasında “yargılamada büyük hatalar” yaptığını itiraf etti.

Scicluna-Bertomeu raporunu aldıktan sonra, Francis ile yüz yüze geldi. Francis, yaptığı hatanın durumuyla ilgili “doğru ve dengeli bilgi eksikliği” olduğu suçlamasında bulunarak, üç ana unsuru evine çağırdı, Vatikan Oteli’ne davet etti ve bu yüzden şahsen özür diledi.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close