Manşet

İstanbul’da seçimlerin yenilenmesini isteyeceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: İstanbul’da yeniden seçim yapılması için olağanüstü itirazla YSK’ya başvuru yapacağız. Birçok delilimiz ve birçok belgemiz var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Yavuz İstanbul’da oyların yeniden sayılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
 YSK’nın kararları hepimizi bağlar. Ama eleştirme hakkımız var. Bu 51 sandığın sayımına karar verilmesini gerçekten anlamış değilim. Biz 51 sandığı örnek verdik, bir sayım istemedik. “Yüzlercesi, binlercesi var” dedik.
 İstanbul’da çok kargaşa bir durum var. Bazı ilçelerde oyların tümünün sayımına karar verilmiş, bazı ilçeler sadece geçersiz oyların sayımına karar vermiş. Bazı ilçelerde torba açılıyor, torbanın içinde maddi usulsüzlükler, eksiklikler varsa o bilakis geçerlisine, geçersizine bakmadan sayılıyor. Ama bazı ilçelerde sayılmıyor. En üst merci olan YSK’nın bu kargaşayı ortadan kaldırması gerekirdi. Bu kargaşa, şaibe, şüphe ortadan kalkmadı.
 Oyların sayıldığı yerlerde çok büyük usulsüzlükler olduğunu gördük. Sandıkların yüzde 6’sı sayıldı, fark 14 bin. Bir de yüzde 20’si sayılsaydı ne olacaktı, manzara çok netti. Bu sandığın manzarası çok net. Bu kadar saymamıza rağmen fark oralardan buralara düşmüşse, tamamı sayılsaydı, ne olacaktırın resmidir bu.
 Hala FETÖ temizlenmemiş olabilir mi? Birilerinin onlardan istifade etmek işine gelmiş olabilir. Birçok kesim ve kişi işbirliği yapmış olabilir. Buna ilişkin önümüzdeki süreçte sizlerle farklı şeyler paylaşacağız. Ama emin olun burada YSK’ya olağanüstü itirazla başvurmamızın ötesinde emin olun çok soruşturma çıkacak.
 İstanbul’da yeniden seçim yapılması için ve olağanüstü itirazla YSK’ya başvuru yapacağız. Birçok delilimiz ve birçok belgemiz var. Bu belgeler ve bu deliller şu ana kadar çürütülebilmiş değil. Emin olun çürütülemeyecektir. Çünkü biz dersimize iyi çalışıyoruz.
 (CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın sandık kurullarının başına getirilenlerde sorumluluğun idari amirlerde olduğu açıklaması) 16 bin kişi o listenin içinden yerleştirilmişken, 5 bin kişi o listenin dışından yerleştirilmiş. Mülki idare ya da Faik Bey “Sizin idari amirleriniz” diyor ya, böyle bir durum yok. Listenin dışına çıkan ve bu imkanı, hakkı, görevi kullanan ilçe seçim kurulu başkanları. Burada bir sorun var. Sandık kurulu başkanları bu listenin dışına çıkmış. Sandık kurulu başkanlarına ilişkin ilçe seçim kurulları partilere bilgi vermiyor. Bize de güvenmek düşüyor. Bugün ortaya çıkıyor. Görev yapınca anlıyoruz kimin yaptığını… Mülki idare amirlerinin teslim ettiği listeleri görüyoruz. Bakıyoruz ki bu işte bir şey var.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close