Manşet

Erdoğan devreye girdi! Kritik hamle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile bugün telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, her iki görüşmede de Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna arasında son günlerde yaşanan gerilim ele alındı.

Her iki tarafı da dinleyen ve gerilime ilişkin endişelerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sorunları diplomatik yollarla çözümlemenin önemini vurguladığı belirtildi.

Kremlin Sarayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kerç Boğazında yaşanan gerilimi ele aldığını duyurdu.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini duyurdu. Açıklamada, görüşmede Pazar günü Kerç boğazında gerçekleşen gerilim hakkında konuşulduğu bildirildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye konusunda, İdlib muhtırasını uygulama çabalarını yoğunlaştırmayı kabul ettiğini belirtti.

Başkan Erdoğan dün, Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna arasında artan gerginlikle ilgili gerilimden dolayı üzüntü duyduklarını belirterek şöyle konuşmuştu:

“Her iki ülkeyle de kurduğu ilişkiyi geleceğe taşıma umudundayız. Karadeniz’in bir an evvel barış denizi haline gelmesini diliyoruz. Rusya ve Ukrayna’ya sorunlarını diyalog yoluyla çözme çağrımızı tekrarlıyoruz. Bu iki ülkeyi biz, yan yana görmekten memnuniyet duyarız. Bu iki ülkenin insanlarının yeniden tarihi geçmişlerine dönmelerinde fayda görüyoruz.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close