Manşet

İşte AK Parti’nin aday listesinin tamamı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde partisinin aday göstereceği 20 ismi daha açıkladı. Erdoğan, cumartesi günü de aralarında eski bakanlar ve iş adamlarının da bulunduğu 40 belediye başkan adayını tanıtmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti tarafından aday gösterilecek 20 ismi daha açıkladı.

İstanbul, Adana, Manisa, Mersin ve Osmaniye gibi illeri yine pas geçen Erdoğan, Ankara’da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’yi, İzmir’de eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi aday gösterdiklerini duyurdu.

Partisinin meclis grup toplantısında konuşan Erdoğan’ın öne çıkan ifadeleri şöyle:
– Seçim manifestomuzu önümüzdeki ay ilan edeceğiz. 2019’da gönül belediyeciliğimizi ifade eden bir vizyonla milletimizin karşısına çıkacağız. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Ana muhalefet gibi yalanlarla değil. Belediye hizmetinin manisi olmaz. Telefonu çaldığında açılmayan bir belediye başkanının başarılı olması mümkün değildir.
— Bu ana muhalefet rahatsız oluyor söyleyince. İstanbul’a belediye başkanı olduğumda muslukları akmayan İstanbul’u CHP’den almıştım. Gazetelerin maske dağıttığı İstanbul’u CHP’den almıştım. Neden rahatsız oluyorsun, bunları konuşmayacak mıyız? Siz kaçacaksınız biz kovalayacağız. Partimde de bu tür arkadaşlar varsa kusura bakmasından onlarla yürümeyiz. Bu işleri yapamayan belediye başkanı koltuğun işgalcisidir.
– Ana muhalefet partisi CHP tek parti döneminden beri hizmet ve projeden uzak bir anlayışla ülkemiz siyasetini zehirlemiştir. Belirli kesimlerin ideolojik fanatizmlerini istismar ederek kurdukları düzeni korumak gayeleridir. Bu nedenle CHP oyunu artırmak için teslim aldığı kesimlerin gözlerini açmasını engellemek için siyaset yapmaktadır.
– Çankaya, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli gibi yerlerdeki seçim sonuçlarına bakın hiçbirinin ülke gerçekleriyle ilgisi olmadığını görürsünüz. Türkiye yansa da şaha kalksa da bunların umurlarında değildir. Buralardaki seçmen profili Türkiye pastasının kaymağını yiyen kesimden oluşuyor. Bu ilçelerde yaşayan sağduyulu vatandaşlarımız bilir ki bu ilçeler bugünkü seviyesine, belediyelerin değil büyükşehir belediyesinin ve hükümetin yatırımları sayesinde gelmiştir.
​Erdoğan bu ifadelerinin ardından da 20 adayı açıkladı:
Afyon — Mehmet Zeybek

Ankara — Mehmet Özhaseki (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı)

Balıkesir — Yücel Yılmaz (Mevcut başkan)

Bingöl – Erdal Arıkan

Çanakkale — Ayhan Gider

Çankırı — Hüseyin Boz

Hatay — İbrahim Güler

İzmir — Nihat Zeybekci

Karaman — Mahmut Sami Şahin

Konya — Uğur İbrahim Altay

Mardin — Mehmet Vecdi Kahraman

Muş — Feyat Asya

Sakarya — Ekrem Yüce

Sivas — Hilmi Bilgin

Tokat – Eyüp Eroğlu

Trabzon — Murat Zorluoğlu

Uşak — Mehmet Çakın

Yozgat — Celal Köse
MHP İLE İŞ BİRLİĞİ AÇIKLAMASI: KARŞILIKLI MUTABAKAT OLURSA KARŞILIKLI JEST OLUR
Bu arada Erdoğan grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday çıkarmayacakları yönündeki açıklaması hatırlatılan Erdoğan “Karşılıklı mutabakat varsa karşılıklı jest olur” diye konuştu. Erdoğan, İstanbul adayını soran bir muhabire de İngilizce yanıt verdi: “Yes. Ne dedim? Yok, ‘yes’ dedim. Şu anda arkadaşlar çalışmaları yürütüyorlar, sorun söz konusu değil. Benim ağzımdan laf çekmeye çalışmayın.”
‘İSTANBUL ADAYI BİNALİ YILDIRIM’

Adayların tanıtımı öncesi canlı yayında toplantıya ilişkin konuşan Habertürk TV muhabiri Çimen Çetin ise isimlerin salondaki ekrana yanlışlıkla yansıtıldığını ileri sürdü. Bu iddiaya göre AK Parti’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım oldu. Yıldırım’ın isminin Erdoğan’ın Arjantin programı dönüşünde açıklanacağı iddia edildi.

60 İSİM ARASINDA TEK KADIN ADAY
Cumartesi günü AK Parti’de yeniden aday gösterilecek isimler şöyle belirlenmişti: Menderes Türel, Mehmet Kocatepe, Osman Zolan, Alinur Aktaş, Cumali Atilla, Mehmet Sekmen, Fatma Şahin, Ercan Çimen, Tahsin Babaş, Mehmet Saygılı, Yücel Yılmaz, Uğur İbrahim Altay, Feyat Asya, Eyüp Eroğlu.
Bugüne dek 60 ismin açıklandığı AK Parti’de yerel seçime girecek tek kadın, yola devam kararı alınan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmuştu

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close