2.ManşetGündem

16 Milyonu kucaklıyor: Zam üzerine zam! Taksi, Minibüs, İspark, Vapur, isbike…

'Herşey Çok güzel olacak' diyerek yola çıkan İBB'nin tartışmalı Başkanı Ekrem İmamoğlu '16 Milyonu kucaklayacağız' vaadini yerine getiriyor.

Yerel seçimlerin ardından göreve başlayan CHP’li başkanlar, zam üstüne zam yapıyor. ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganıyla koltuğa oturan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı tatillerin ardından zamlarla göreve başladı.

İstanbul’da, okul ve personel servisleri, taksi, minibüs, taksi dolmuş ile şehir içi arabalı vapur, İSBİKE ve İSPARK ücretlerine de zam geldi.

İSBİKE VE İSPARK’A ZAM

Saatlik kiralama 2.5 TL olan bisiklet kiralamaları 3.5 TL’ye çıkarıldı. Abonelik ücreti ise 59 TL’den 99 TL’ye çıkartıldı.

İSPARK Belgrad ormanları giriş fiyatını yüzde 50 arttırdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSBİKE’ye ve İSPARK’a yüzde 40 ve yüzde 50 oranında zam yaptı.

SERVİSLER YÜZDE 13 ZAM

Seçimden önce “ücretsiz okul servisi” gibi vaatler veren Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri fos çıktı. Okul servislerine yüzde 13 oranında zam yapılan İstanbul’da, taksi ve minibüs ücretlerine de yüzde 25 oranında zam yapıldı. Ayrıca “24 saat ulaşım” diyen İmamoğlu, gece hizmet verecek olan toplu taşıma araçlarında “farklı tarife” uygulanacağını açıkladı. Buna göre 00.30-05.30 arasında belediyenin toplu taşıma araçlarını ya da metroyu kullananlar 2 katı ücret ödeyecek.

TAKSİYE YÜZDE 25 ZAM

UKOME kararları kapsamında, taksi taşımacılığı ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden ortalama yüzde 25 artış yapılarak, açılış ücreti 5 lira, mesafe tarifesi 3,10 lira, yolculuk başına minimum ücret ise 13 lira olarak belirlendi.

İSTANBUL;

Taksi açılış ücreti: 4 TL – 5 TL

Taksi indi-bindi ücreti: 10 TL – 13 TL

Taksi kilometre ücreti: 2,50 TL – 3,10 TL

Minibüs indi-bindi ücreti: 2,00 TL – 2,50 TL

Okul servisi en kısa mesafe: 215 TL – 243 TL.

 

MİNİBÜS ÜCRETLERİ 2 TL’DEN 2 BUÇUK TL OLDU

Minibüs ücretleri yüzde 25 artırılırken, öğrenci 0-6 kilometre 1,5 lira, 6 kilometre sonrası 2 lira, 0-2 kilometre aralığı ücret (indi-bindi) ise 2,5 lira oldu.

Taksi dolmuş ücretlerinde yüzde 24 artış yapılırken, öğrenci servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak, en kısa mesafe 0-1 kilometre için tarife 243 lira olarak tespit edildi.

VAPURLARA DA ZAM

Şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı..

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close