Dünya

Hizbullah İsrail’i tehdit ederse Suriye’deki barbarlığını aklar mı?

Suriye'de binlerce Müslümanın kanına girerek Esed rejimi yanında savaşan Hizbullah bir kez daha İsrail'e kafa tutarak Müslümanların gözüne girmeye çalışıyor.

Açıklama yapan Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah; Hizbullah’ın 1 Eylül’de İsrail’in kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonun, geçen hafta Suriye’deki iki Hizbullah üyesine ve güneydeki silahlı iki insansız hava aracının operasyonlarına cevap olarak yapıldığını belirtti.

İsrail’i muhtemel saldırılarına karşı tehdit eden Nasrallah, “Saldırırsanız, en derinlerdeki noktalarınıza saldırı düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gecikmenin sebebine ilişkin ise Hizbullah’ın cevap mahiyetinde gece değil özellikle gündüz operasyon düzenlemeyi planladığını vurguladı.

HİZBULLAH’IN SURİYE’DE GİRİŞTİĞİ KATLİAM UNUTULMUYOR 

Hizbullah Suriye’deki varlığını resmî olarak 30 Nisan 2013 tarihinde kabul etse de Suriye’deki faaliyetleri 2011 yılına dayanmaktadır. Örgüt, ayaklanmaların başladığı yıl Esed güçlerinin protestoları bastırması için rejim güçlerine yardım etmiş ve ilk kayıplarını da bu dönemde vermiştir.

Ancak Hizbullah’ın Suriye’de oynadığı role ait ilk bulgular 2012’nin ikinci yarısında elde edilmiştir. ABD resmî kaynakları, Ağustos 2012’de Hizbullah’ın Suriye’deki çatışmaya dâhil olduğunu doğrulamıştır.

irleşik Devletler Hazine Bakanlığı’nın belirttiğine göre, Hizbullah, 2011’in başından itibaren Suriye’de rejim güçlerine eğitim vermekte ve İran Devrim Muhafızları -Kudüs Gücü- tarafından verilen eğitim işini kolaylaştırmaktadır.[3] Ayrıca Hizbullah, Suriye’deki bazı bölgelerde muhalif güçlerin püskürtülmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu resmî açıklama, Hizbullah’ın “Birim 910” komandolarının 2012’nin yazında Homs’ta rejim güçlerine yardım ettiği doğrultusundaki raporların güvenilirliğini arttırmaktadır.

Hizbullah, Suriye’ye olan müdahalesini, Genel Sekreter Hasan Nasrallah’ın Tahran’da Hamaney’i ziyaretinden kısa bir süre sonra, Mayıs 2013’te televizyondan yaptığı bir açıklamayla duyurmuştur. Hizbullah’ın Esed’in yanında savaşacağını ve onun “ABD, İsrail ve radikal cihatçıların eline düşmesine” izin vermeyeceğini ifade eden Nasrallah, “Şiilerin varlığı tehlikededir.” diye eklemiştir. Bundan önce de Suriye’de faaliyeti bulunan örgütün, Suriye rejiminin sahada önemli kayıplar vermesinden dolayı, İran’ın baskısıyla daha etkin bir surette savaşa dâhil olması istenmiştir.[5] Buna ek olarak Nasrallah, Suriye’de Esed rejimi yanında savaştıklarını kabul ettiği açıklamasında, Suriye için “bel kemiği” ifadesini kullanmıştır.[6] Çünkü Suriye olmadan İran’ın Hizbullah’a olan desteği daha zor olacak ve daha fazla risk içerecektir. Bu yardım olmadan Hizbullah’ın kendi askerî kapasitesi ve hazırlığı büyük zarar görecektir.

Hizbullah’ın Suriye’ye müdahalesi birçok noktadan eleştirilmiştir. Eleştirilerin başlıca odak noktası Hizbullah’ın İsrail yerine, kendilerini yıllarca destekleyen Suriye halkı ile mücadele etmesidir. Bunun yanında örgütün güçlü Şii kimliği onun Suriye’de mezhepsel çatışmayı alevlendirdiği eleştirilerine maruz kalmasına neden olmuştur. Suriye rejiminin Alevi olması ve muhaliflerin ağırlıklı olarak Sünni olması, bu eleştirilerin temel kaynağıdır. Buna ek olarak bölgesel açıdan Hizbullah, Suriye’ye müdahalesi ile savaşı Lübnan’a taşımakla ve Lübnan’ın güvenliğini riske atmakla suçlanmaktadır.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close