Dünya

Şii din adamlarından Muhammed Tevhidi: Keşmir, Hindistan toprağıdır

Açıklamaları ile İslam dünyasına karşı düşmanlığını açık eden Şii din adamlarından Muhammed Tevhidi bu defa Keşmir'in Hindistan'a ait olduğunu iddia ederek büyük bir skandala imza attı.

Şii din adamı Muhammed Tevhidi, gündemde olan Keşmir konusunda açıklamalar yaptı. Muhammed Tevhidi, nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir’in Hindistan’a ait olduğunu söyledi.

İran medreselerinde eğitim aldıktan sonra Avustralya’ya yerleşen Şii din adamı, aktif bir sosyal medya kullanıcısı.

Muhammed Tevhidi daha önce de Rotary Kulübünde yaptığı bir konuşmada Filistin’in Yahudilere ait olduğunu savunmuştu.

Muhammed Tevhidi, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Keşmir meselesine dair duruşum hiçbir zaman değişmedi. Orası Hindu toprağıdır, Pakistan’a ait değildir. Bunu, Hindistan’a son ziyaretimde politikacılar ve din adamlarıyla ele almıştım.”

KEMİR’İN STATÜSÜ NEDİR? 

Keşmir’in Hindistan ile Pakistan arasında ciddi bir sorun olarak ortaya çıkması 72 yıl önce İngiltere’nin bölgeden çekilmesine dayanıyor.

İngiltere 1947’de Hindistan’dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Bölgenin yüzde 45’i Hindistan, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde.

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999’da da savaş çıktı.

Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20’sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri “Cammu Keşmir” eyaleti adı altında kendine bağladı.

Cammu Keşmir, halen Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet olma özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close