Dünya

İran’a beklemediği yerden darbe!

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) İran istihbaratına yaptırım uygulama karar aldığını açıkladı. Bu kararın alınmasına gerekçe olarak ise, İran'ın Avrupa ülkelerinde suikast girişimi düzenlemeye çalışması gösterildi.

ABD’nin uygulamaya koyduğu yaptırımlar karşısında, arkasına Avrupa Birliği’nin desteğini alan İran’a karşı AB ülkelerinden beklenmedik bir hamle geldi. İran’a, Avrupa’daki bazı isimlere suikast planlamaları yaptığı için yaptırım uygulama kararı alındığı açıklandı.

Konu ile ilgili resmi açıklamayı Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen yaptı. Samuelsen, “Avrupa Dış Politikası için önemli bir gün! AB, Avrupa’da gerçekleştirdiği suikastler nedeniyle bir İran istihbarat örgütüne yaptırım uygulama konusunda anlaştı. AB’den, Avrupa’da böyle bir davranışı kabul etmeyeceğimize dair güçlü sinyal” dedi.

Geçtiğimiz ekim ayında Danimarka güvenlik güçleri, İran istihbaratı ile bağlantılı olduğunu belirttiği bir kişiyi, Arap Ahvaz Kurtuluş Hareketi’nin liderine suikast düzenlemeyi planladığı suçlamasıyla tutuklamıştı. İran, Danimarka’nın iddialarını yalanlamıştı.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close