Dünya

Irak’taki Şii örgütler resmiyet kazanıyor

Irak Başbakanı Haydar İbadi yayınladığı kararnameyle Şii örgütleri ülkenin resmi güvenlik güçleri bünyesine alacak.

İbadi, yapılan açıklamada bu kararın verilmesinde ülkede bulunan halkların çeşitliliği ve onların oluşturduğu gezici örgütlerin bir çatı altında toplamak olduğunu belirtti. Çoğunluğu İran destekli bu grupların askeriye bünyesine geçmesi ile birlikte onlarada Irak askeri ile eşdeğer maaş verilecek ve Irak yasaları dışına çıkamayacaklar.

Şii milisler Savunma Bakanlığı’na bağlı ordu mensupları tarafından kontrol edilecekler.

SEÇİMLERE BİR AY VAR

Seçimlere bir ay kala yayınlanan kararnamede askerlik hizmeti, askeri kurumlara ve askeri kolejler yasaları düzenlendi. Reuters’in haberine göre yapılan bu düzenlemenin seçimlerde İbadi’nin Irak’ın Şii nüfusunun desteğini almak ve seçimlerden güçlü olarak çıkmak istemesi olarak yorumlandı.

İbadi’nin yaptığı bu düzenleme birçok Sünni Müslümanın tepkisine neden oldu Irak’ta faaliyet gösteren başta Haşbi Şa’bi gibi İran destekli Şii milisler IŞİD ile mücadele adı altında Irak’ta bulunan Sünni popilasyonu azaltmak ve bölgede Sünni aşiretlerin etkisini kırmak için yüzlerce sivili katletti. Milisler özellikle Musul operasyonuna ABD tanklarıyla katılmaları ile akıllara kazındı. Operasyona katılmaları Türkiye başta olmak üzere Sünnilerin ağırlıklı olarak yaşadığı toplumlarda tepkiyle karşılanmış, fakat tüm eleştirilere rağmen operasyona katılmışlardı. Şehrin girişinde ise Süni halka mensup olduğu bilinen çok sayıda sivili katletmişlerdi. Konuya ilişkin basına ve sosyal medyaya yansıyan video ve resimler sonrası Irak hükümeti ise herhangi bir soruşturma başlatmamıştı.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close