BIST9.541,04%0,11
USD32.5065%0.11
EURO34,8156%0.46
ALTIN2.490,87%1.16
Teknoloji

ULAK haberleşme ile Türk Telekom arasında 5G iş birliği

4,5G ve 5G kapsamında genişletilen işbirliklerini GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde duyuran ULAK Haberleşme ve Türk Telekom, 5G teknolojisi geliştirme süreçlerinde birlikte önemli projeler yürütmeye devam ediyor.

Abone OlGoogle News
27 Şubat 2024 17:41

ULAK Haberleşme ile Türk Telekom, 5G alanında genişletilen işbirliklerini, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın katılımıyla, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde duyurdu.

Toplantıda verilen bilgiye göre, 4,5G teknolojisindeki deneyimi ve sahalardaki tecrübesiyle Türkiye'nin teknolojik bağımsızlığına katkı sağlayacak çözümler geliştiren ULAK Haberleşme ile Türkiye'nin dijital dönüşümünün öncülerinden Türk Telekom, geleceği 5G ve yeni nesil teknolojilerle şekillendirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Ürünlerin global ölçekte rekabet avantajı elde edecek nitelikte olması amaçlanıyor

Bu kapsamda iletişim ve haberleşme altyapısını yerli ve milli imkanlarla geliştirmek için çalışan iki şirket, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Rize, Ardahan’dan oluşan 6 ilin tamamında sadece ULAK baz istasyonları üzerinden 4,5G hizmeti verilmesi konusunda birlikte çalıştı. 2024 yılında her iki firma da yatırımlarını sürdürerek, 4,5G’nin yanı sıra 5G’nin yerli ve milli unsurlarla ülkede hizmete girmesi için çalışacak.

5G’ye hazırlık kapsamında, ULAK tarafından geliştirilen ürünlerin global ölçekte operatör şebekelerinde kullanıma uygun hale getirilmesi için temel fonksiyon ve şebeke uyumluluk testleri Türk Telekom Mobil Şebeke Test ve İnovasyon Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Bu çalışmalarla birlikte Türk Telekom ve ULAK Haberleşme’nin sahip olduğu deneyimler ULAK ürünlerinin geliştirilme süreçlerine dahil edilerek, ortaya çıkacak ürünlerin global ölçekte rekabet avantajı elde edecek nitelikte olması amaçlanıyor.

"Türk Telekom olarak hem teknolojimiz hem de yatırımlarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz"

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, ekinlikteki konuşmasında, "Türk Telekom olarak hem teknolojimiz hem de yatırımlarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Yeni nesil teknolojilerin ülkemize kazandırılması konusunda çalışmalarımız sürerken 5G’ye geçiş sürecinde yerli ekosistemin güçlenmesi, stratejik olarak öncelik verdiğimiz alanların başında geliyor. Bu doğrultuda ülkemizin ilk yerli baz istasyonu projesi olan ULAK ile yaptığımız işbirliklerini çok kıymetli buluyorum. 2024 yılında da bu işbirliklerimizi genişleterek sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

"Binlerce ULAK baz istasyonuyla her koşulda kesintisiz iletişim sağlıyoruz"

ULAK Haberleşme AŞ CEO'su Ruşen Kömürcü de işbirliğinin önemine işaret ederek şunları kaydetti:

"ULAK Haberleşme olarak ülkemizin teknolojik bağımsızlığını kazanmasında anahtar rol oynayacak teknolojileri üretip, yerli ve milli imkanlarla halkımıza kazandırmak için faaliyetlerimize devam ediyor, bu kapsamda Türkiye’nin hemen her noktasında konumlandırdığımız binlerce ULAK baz istasyonuyla her koşulda kesintisiz iletişim sağlıyoruz. Türk Telekom ile birlikte 6 ilin tamamını ULAK altyapısıyla donatmış olmak bizim için önemli kilometre taşlarından birisi oldu. Günümüz iletişim teknolojisi olan 4,5G’nin yanı sıra 5G’nin de ülkemizde güvenli altyapılarla hizmete geçebilmesi için 'Türkiye Yüzyılı' vizyonuyla Türk Telekom ile yürüttüğümüz çalışmalar, eminim ki Türkiye'nin ikinci yüzyılında da önemli atılımların önünü açacak."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar