BIST3.028,55%0,28
USD18.1026%0.24
EURO18,2291%-0.23
ALTIN1.018,49%-0.30
Siyaset

Cuma namazı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu.

Abone OlGoogle News
01 Temmuz 2022 14:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Hz. Ali Camii’ndeki Cuma namazı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Son NATO zirvesi gerçekten ülkemizin özellikle terörle mücadele, bunun yanında diğer NATO ülkeleriyle birlikteliği ve son olarak İsveç-Finlandiya üyeliği konusu... Bu bir davet sürecidir ve bizler bu davete 'evet' demiş olduk.

Bu davetin bazı şartları var, bu şartlarımızı da sözleşmenin içine yerleştirdik.

İlk gün 4'lü bir görüşme gerçekleştirdik. 1 gün önce de görevli arkadaşlarımız bu çalışmaları yaptılar.

“Bu bizim kırmızı çizgimizdir”

Bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme devam ettirsinler, tekrar bir görüşme yaptılar ve ondan sonra da bu sözleşmenin içine girmesi gereken şartlarımızı koyduk. Bu şartlar kabul edildi. Bugüne kadar AB bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik, artık PKK ile kabul edilecek bir mücadele değildir, buraya YPG ve FETÖ örgütlerini de yerleştirmemiz gerekiyor. Yan çizmeye kalktılar ama biz dedik ki bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bunu kabul etmezseniz bu sözleşmeyi asla kabul etmeyiz. Daha sonra kabul ettiler.

“NATO ülkeleri de görüntülü olarak seyretme imkanı buldular”

PKK'nın dışında YPG/PYD ve FETÖ örgütü olarak yerleşmiş olması bizim bu süreçten nasıl bir başarıyla çıktığımızın göstergesidir. Nitekim NATO zirvesinde de 2-3 dakikalık görüntülü olarak terörle mücadelemizi, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin gösterilerini yayına geçirdik. NATO ülkeleri de görüntülü olarak seyretme imkanı buldular.

“Yunanistan'la bir savaşa girelim gibi derdimiz yok”

Şimdi değerli arkadaşlar bizim Yunanistan'la bir savaşa girelim gibi derdimiz yok. Ancak Yunanistan verdiği sözlerde durmuyor, sıkıntı burada. Çok kısa bir süre içinde 147 kere hava ihlali yaptılar. Biz eğer komşuysak, eğer barış içinde yaşamak istiyorsak bizim hava sahamızı neden ihlal ediyorsunuz. Benim hava kuvvetlerim de size gerekli olan görüntüyü verecektir. Hava kuvvetlerimizin de yaptığı budur. Silahlı kuvvetlerimiz üzerine düşen görevi yapmaktadır, ihlaller devam ederse bize düşen görevi biz yerine getirmeye devam ederiz. Miçotakis burada sadece hakkı teslim etmiştir diyeyim ama birçok liderler, bilmiyorum kim sufle etmiştir, bizi barıştırmak için çok gayret gösterdiler. Şu anda düşünmüyoruz dedik.

“Mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz”

Arkadaşlarımız Putin ve Zelenski ile randevu için görüşmelerini yapacaklar. Görüşmeleri yapıp, biz burada üzerimizden bu buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği yapı olmak üzere mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Bu işin sıkıntısını çeken ülkelere biz buradan aracı olmak suretiyle gönderebiliriz. 20 civarında gemimiz orada ve harekete hazır durumdular. İnşallah verecekleri olumlu cevapla da adımı atacağız.

“Zarar gören bölgeleri afet bölgesi ilan ettik”

Son dönemlerde çok ciddi afetlerle karşı karşıyayız, Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız bu afetler karşısında yoğun bir çalışmayla bunların üstesinden geldik, geliyoruz. Yoğun bir şekilde kurumlarımız çalışmaları devam ettiriyor. Artvin'de heyelan sebebiyle 1 TIR'ımız kayaların altında kaldı ve 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Orada da ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil ama son yangın afetinde tüm itfaiyecilerimiz, kurumlarımız 4 buçuk günde bu yangının üstesinden geldiler. 5 bin 500 hektarlık bir alanı da bu afette kaybettik ama yine oraları yeşillendireceğiz. Bu zarar gören bölgeleri özellikle genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi söyleyeyim. Afet bölgeleriyle ilgili devletin yapması gereken destekler neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar