BIST1.391,06%8.7573
USD8.7352%0.16
EURO10,3733%-0.25
ALTIN495,67%-0.30
Akit HaberSağlıkYoğurdun faydaları nelerdir?
Sağlık

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Neredeyse her gün soframıza giren yoğurt, Türk kültürünün vazgeçilmez besinleri arasındadır. Zengin mineral ve vitamin içeriği ile de insan sağlığını koruyan, zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişen önemli bir besin olarak da tanımlayabiliriz. Yoğurt, sütün laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilerek marketlerde satılmaktadır. Dileyen evde sütü mayalayarak doğal yoğurt elde edebilirler.

Abone OlGoogle News
10 Haziran 2021 15:37

Yoğurtta bulunan probiyotikler sindirim sistemi ve bağırsak florası için oldukça çok faydalıdır. Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü zararlı organizmaya karşı koruyan, dolaylı yolla bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynayan en önemli bileşenlerdir. Bu yüzden düzenli yoğurt tüketimi önerilmektedir. Bunların yanı sıra 100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunduğu için kas gelişimini desteklemektedir.

YOĞURT NELERE İYİ GELİR?

Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt en başta sindirim sistemine iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunduğu için bağırsakların güçlü olması bağışıklık sisteminin de güçlü olması anlamına gelir. Bu yüzden yoğurdun içerisindeki probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurdun içerisindeki protein kas sistemini geliştirir, yine yoğurdun içerisindeki yüksek orandaki kalsiyum kemiklerin ve dişlerin güçlü olmasını sağlar.

YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR?

Ev yapımı yoğurt yapımı biraz zor gibi gözükse de ev yapımı yoğurdun faydalarını görünce fikriniz değişebilir.

Crohn hastalığı
Kanser ve kronik yorgunluk sendromu
Diş ve kemik hastalıkları

YOĞURT NE ZAMAN YEMELİ?

Bazı yemeklerin yanında yoğurt yemenin Türk mutfağının vazgeçilmez özelliği olduğunu biliyoruz. Fakat bazı yemeklerin besin değerini olumsuz etkileyebildiğini hatırlatalım. Yoğurt, etrafında bazı organizmaların büyümesini engelleyebilmek için onların büyümesini sağlayan gerekli bir takım maddeleri ortadan kaldırabilir. Bu yüzden yatmadan önce yoğurt yenmesi tavsiye edilir. Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları arasında en önemlisi budur.

HER GÜN YOĞURT YERSEK NE OLUR?

1-3 yaş grubu çocuklar için 4 porsiyon/gün
4-6 yaş arası çocuklar için 3-4 porsiyon/gün
7-9 ve üzeri yaş çocuklar için 3 porsiyon/gün
10-18 yaş grubu çocuklarda 4 porsiyon/gün

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar