BIST1.463,05%8.3693
USD8.3771%-0.19
EURO10,1520%-0.32
ALTIN498,93%-1.54
Akit HaberSağlıkDış kulak iltihabına dikkat
Sağlık

Dış kulak iltihabına dikkat

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Battal Tahsin Somuk, özelikle nem yoğunluğunun fazla olduğu sahil bölgelerinde görülen dış kulak yolu iltihabının yaz aylarında arttığını belirtti.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 14:05

Mevsimsel olarak değişen hastalıklardan biri olan dış kulak yolu iltihabı, havuz ve deniz sezonunu açanlarda görülmeye başlandı. Kişinin bağışıklığının yanı sıra yapılan bazı hatalarla da gelişen bu hastalık, kolayca tedavi edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Battal Tahsin Somuk, yaptığı açıklamada, kulakta biriken ve neme dönüşen suyun temizlenmemesi durumunda ortaya çıkan dış kulak iltihabının çene eklemine, yüzün yarısına ve boyuna yayılan şiddetli ağrılara yol açtığını söyledi.

TEMİZLERKEN RİSK ARTIYOR

Dış kulak yolu iltihabı hastalığının tedavisinin ertelendiğinde ciddi sorunlara yol açacağını ifade eden Op. Dr. Somuk, şöyle devam etti: "Dış kulak yolu yaklaşık 2 buçuk santim boyutunda hafif kıvrımlı yapıya sahip ‘S’ şeklinde bir kanaldır. Bu kanalın giriş kısmında kıllar, aynı zamanda kulak salgısını üreten salgı bezleri vardır.

Kıllar ve salgı bezleri sayesinde biz enfeksiyonlardan korunuruz. Dış kulak yolu enfeksiyonu, dış kulak yolu kanalını örten, cildin ve cilt altı dokunun akut olarak gelişen enfeksiyonudur. En sıklıkla bakteriler ve mantarlar bu enfeksiyona sebep olmaktadır. Yaz mevsimleri ve nemli bölgeler bu enfeksiyon sıklığını artırmaktadır. Özellikle bu enfeksiyonu başlatan en önemli sebep kulağın uygun olmayan müdahalelerle travmatize edilmesidir. Kulak tıkanıklığı yaşayan hastalarımız kulaklarını, kulak pamuğu veya benzeri cisimler ile karıştırarak lokal travma oluşturur ve bunun sonucunda kulağımızı koruyan bariyer zarar görür, bunu fırsat bilen bakteri veya mantarlar dış kulak yolu cilt altına geçerek enfeksiyona yol açar."

AĞRILAR HAFİFKEN TEDAVİYE BAŞLAMAK ÖNEMLİ

Özellikle diyabet gibi sistemik hastalığı bulunan hastaların bu konuda çok duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Op. Dr. Somuk, şunları kaydetti: “Bağışıklığı zayıflatan tedaviler alan hastalarımız dış kulak yolu enfeksiyonları konusunda duyarlı olmalıdır. Çünkü bu tür hastalarımız da tablo daha ciddi bir şekilde seyretmektedir. Dış kulak yolu iltihapları bazen dış kulak yolu kanseri ile karışabilmektedir.” Op. Dr. Battal Tahsin Somuk, bu tür sorunlarla karşılaşan hastaların mutlaka KBB uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve bu hastalığın tedavisinin çok geçmeden yapılması gerektiğini aktardı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar