BIST1.441,33%8.4632
USD8.4383%0.09
EURO10,1923%0.19
ALTIN493,10%0.32
Akit HaberSağlık10 kadından 1’i bu sorunla yaşıyor
Sağlık

10 kadından 1’i bu sorunla yaşıyor

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Öztürk, Polikistik Over Sendromu hakkında bilgi verdi.

Abone OlGoogle News
04 Mayıs 2021 13:04

Adet düzensizliği ve tüylenmenin PKOS tanısı için en belirgin belirtiler olduğunu belirten Öztürk, diğer belirtileri ise şöyle sıraladı:

"Seyrek adet görmek, çene altında göbekte, sırtta erkek tipi kıllanma, kısırlık, insüline karşı direnç, nedeni olmayan kilo artışı, özellikle göbek etrafında kilo artışı, ciltte sivilcelenme, yağlanma, saç dökülmesi, yüz bölgesinde yağlanma, cildin kararması, baş ağrısı." Kadınların bu hastalık ile birlikte yaşamaya alışmaları gerektiğini dile getiren Dr. Öztürk, bu kişilerde şeker hastalığına yakalanma riskinin de 4 kat arttığına dikkat çekti.

"HASTALIĞIN TEDAVİSİ ÖMÜR BOYU SÜRER"

Kan testinde çıkan hormonsal bozukluklara göre kişilere doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaçlar önerilebileceğini aktaran Öztürk, "İlaç tedavisi uygulaması temelde vücuttaki hormon dengesinin sağlanması ile yağ ve şeker metabolizmasının dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır. PKOS belli bir süre ilaç kullanarak tedavi edilen bir sorun değildir, tedavi yaşam boyu sürer. Hastanın uygun diyet ve fiziksel aktiviteyle tedavi sürecini desteklemesi oldukça önemlidir" dedi.

"TEDAVİ EDİLMEZSE ÖNEMLİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR"

Polikistik Over Sendromu'nun tedavi edilmemesi durumunda kişinin yaşam kalitesinin düşeceğini belirten Öztürk, "PKOS, tedavi edilmezse, uzun dönemde kardiyovasküler hastalıklar, obezite ile birlikte iç organların yağlanması, bununla birlikte şeker hastalığının gelişmesi, kozmetik sorunlar, sivilcelenme, akneler ve cildin yağlanması, hipertansiyon, metabolik sendrom, kısırlık, depresyon ve anksiyete bozukluklarına neden olabilir" ifadelerini kullandı. Tedavide kişinin kilo vermesinin önemine değinen Öztürk, "Sağlıklı kilodaki kişilerde sendromun olumsuz etkileri oldukça azalır" şeklinde konuştu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar