BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberSağlıkSinovac Aşısının Etkinlik Oranı 3 Ülkede Farklı Sonuç Verdi
Sağlık

Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı 3 Ülkede Farklı Sonuç Verdi

30 Aralık günü Türkiye'ye gelen Sinovac'ın koronavirüse karşı geliştirdiği aşının etkinlik oranlarının farklı ülkelerde farklı sonuçlar verdiği ortaya çıktı. Aşının etkinlik oranı Türkiye'de, Brezilya'da ve Endonezya'da farklı çıktı.

Abone OlGoogle News
12 Ocak 2021 11:26

Dünya genelinde 1,9 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınına karşı Sinovac şirketinin geliştirdiği aşı; Türkiye, Brezilya ve Endonezya gibi ülkeler tarafından sipariş edilmişti. Aşının 3 milyon dozu da 30 Aralık'ta ülkemize gelmişti.

Sinovac tarafından geliştirilen aşının etkinlik oranları farklı ülkeler tarafından farklı oranlarda açıklandı. BirGün'de yer alan habere göre Endonezya, Sinovac'ın aşısının faz 3 sonuçlarını açıkladı. Buna göre aşının Endonezya'daki etki oranı %65,3 olarak açıklandı.

Sinovac'ın aşısının etkinlik oranı farklılık gösteriyor 

Endonezya, Sinovac tarafından geliştirilen aşıya onay veren ülkeler arasında bulunuyor. Ülkenin Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı Penny K. Lukito, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerekli görülen %50 etkinlik oranının üstünde olduğu için aşıya onay verdiklerini dile getirdi.

Aşının ülkemizdeki ara sonuçlarında etkinlik oranı %91,25 olarak açıklanmıştı. Brezilya'da ise bu oranın %78 olduğu belirtilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Brezilya'daki %78 etkinlik oranının orta şiddetteki vakalara ait olduğunu söylemişti. Koca, ağır vakalarda bu etkinlik oranının %100'e çıktığını dile getirmişti.

Sinovac, aşıyla ilgili son raporlamayı yapmak için Endonezya, Türkiye ve Şili'de süren testlerin sonuçlarını bekliyor. Ülkemizde Sinovac'ın aşısını yaptıran Doç. Dr. İlyas Yolbaş'ta ciddi bir yan etkiye rastlanmamış ve Yolbaş'ın 3 haftanın sonunda yeterli düzeyde antikor oluşturduğu tespit edilmişti.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü kabine toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında ülkemizdeki aşılama çalışmalarına perşembe veya cuma günü başlanacağını söyledi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar