İmsak:
Güneş:
Öğle:
İkindi:
Akşam:
Yatsı:
Oruç

Nijeryalılar Ramazan Bayramı'nı geleneksel kıyafetleriyle kutluyor

Her renk ve kumaştan geleneksel kıyafetleri ramazan pazarlarında bulabilen Nijeryalılar, bütçelerine göre bayramlık kıyafet de diktirebiliyor.

Abone OlGoogle News
30 Nisan 2022 14:32

Nijerya'da yaşayan Müslümanlar, Ramazan Bayramı öncesinde, geleneksel kıyafet alışverişleri için ülke genelinde kurulan ramazan pazarlarına akın ediyor.

Her renk ve kumaştan geleneksel kıyafetleri bu pazarlarda bulabilen Nijeryalılar, bütçelerine göre bayramlık kıyafet de diktirebiliyor.

Yaklaşık 206 milyon nüfusa sahip ülkede talebin çok olmasından dolayı terzilerde haftalar öncesinden kuyruklar oluşuyor.

Erkekler "Shadda", kadınlar ise "Atampa" adı verilen geleneksel kumaşları tercih ediyor. Müslümanlar, bayram için pazarlardan satın aldıkları kumaşlarla terzilerden kendi istedikleri modellerde kıyafetler diktiriyor.

Pamukludan ipeğe, dantelden satene binbir çeşit kumaş yer alan bu pazarlarda en büyük rağbeti, Avusturya üretimi "Getzner" kumaşı görüyor.

Elde dokunan, tok duruşlu ve parlak bitişli bu kumaş türü yalnızca Nijerya’da değil, neredeyse tüm Batı Afrika'da özel gün ve bayramlarda tercih ediliyor.

"Bayrama iki hafta kala pazar her gün kalabalık oluyor"

Kano eyaletinin en büyük pazarı Kantin Kwari'de kumaş satan Mallam Bashir Usman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ramazanın kumaş satışları için oldukça bereketli geçtiğini dile getirdi.

Usman, ramazan ayının başlamasıyla kumaşların satışının da arttığını belirterek "Bayramda çocuklar, kadınlar ve erkekler hepsi yeni bir şeyler giymek istiyor. O yüzden son iki hafta neredeyse dükkanıma her gün 40-50 müşteri geliyor. Çok kumaş sattım." dedi.

"Bayram namazına herkes şık gelmek ister"

Bayram alışverişine çıkan Müslümanlardan Asiya Mu'azu Kabara da bayram için terzide diktirdiği kıyafetine uygun başörtüsü satın almak için pazarda çok gezindiğini ancak istediği modelde eşarplar bulamadığını anlattı.

Kabara, bayram namazına herkesin şık gelmek istediğini ifade ederek "Burada bayram namazı büyük alanlarda kılınıyor. O yüzden buraya gelen kadın, erkek herkes özen gösteriyor. Bu nedenle herkes en iyi kıyafeti giymek istiyor." diye konuştu.

Bayram günü herkesin en iyi kumaş ve model kıyafetler giymek istediğini anlatan Kabara, bayram döneminde olabildiğince çok sayıda kıyafet diktirdiklerini kaydetti.

Yorum Yazın