BIST2.447,73%-0,13
USD16.3996%0.31
EURO17,5904%0.05
ALTIN981,29%0.89
Gündem

"Göçmenler kaçak şekilde Türkiye'ye giriyor" iddiaları vardı... Valilik olayın aslını açıkladı: Yalanları ortaya çıktı

3 Mayıs'ta bir grup kaçak göçmenin Türkiye sınırından giriş yaptığı iddiasıyla yayınlanan görüntülerin, 2021'de İran topraklarında çekildiği ortaya çıktı.

Abone OlGoogle News
04 Mayıs 2022 13:38

Van’da, yurda yasa dışı yollarla giriş yapamaya çalışan kaçak göçmenler ile mücadelenin yanı sıra, sosyal medyada kaçak göçle ilgili oluşturulan dezenformasyonla da mücadele sürüyor.

3 Mayıs'ta bazı sosyal medya hesaplarında, İran sınırından Türkiye'ye yasa dışı yollarla giriş yaptığı iddiasıyla paylaşılan bir grup kaçak göçmenin videosu büyük tepki topladı.

Van Valiliği, söz konusu video hakkında açıklama yaptı.

Görüntüler, İran topraklarında 2021’de çekildi

DHA’nın haberine göre; 3 Mayıs'ta paylaşılan ve Türkiye'ye yasa dışı yollarla giriş yapanlara ait olduğu iddia edilen görüntülerin, 4 Mayıs 2021'de '@rusentakva' isimli Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldığı ve İran topraklarında çekildiğinin tespit edildiği belirtildi.

“Görüntüler, göçmen kaçakçılarının bu yöndeki faaliyetlerine katkı sunmaktadır”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Farklı tarih, lokasyon ve kişilere ait görüntülerin sınır hattında alınan tedbirlere bağlı olarak ülkeye giriş teşebbüslerinin engellenmesi sonucunda, göçmen kaçakçıları tarafından reklam amaçlı paylaşıldığı, anlaşılmaktadır. Bahse konu görüntüler üzerinden idareyi yıpratmak adına yapılan bir kısım kasıtlı paylaşımlar, düzensiz göçle mücadeleye zarar verdiği gibi göçmen kaçakçılarının bu yöndeki faaliyetlerine katkı sunmaktadır. Sınırlarımıza yönelik düzensiz göç hareketinin engellenmesi ve göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız, Askeri Hudut Birlikleri, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatları ile Güvenlik Korucuları İHA/SİHA'lar dahil olmak üzere teknolojinin sağladığı tüm imkanları kullanılarak koordine içinde kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.”

37 bin 66 kaçak göçmen engellendi, 708 organizatör yakalandı

Açıklamada, güvenlik birimleri tarafından 2022 yılı içinde illegal yollarla ülkeye girmeye çalışan toplam 37 bin 66 kaçak göçmenin engellendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Ayrıca göçmen kaçakçılığında kullanılan 294 araca el konulmuş ve göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 708 organizatör yakalanmıştır. Yakalanan Organizatörler hakkında yasal işlem yapılarak adli mercilere teslim edilmiştir. Nitekim defaatle ifade edildiği gibi illegal yollarla ülkemize giriş yaptığı tespit edilen düzensiz göçmenlerin ülkelerine ya da üçüncü ülkelere sınır dışı işlemleri devam etmektedir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar