BIST1.519,25%9.5176
USD9.4981%-0.47
EURO11,0412%-0.28
ALTIN548,49%-0.26
Akit HaberDünyaİspanya'da “Squid Game” alarmı! “Okullarda kaybedenin öldürüldüğü oyunlar oynanıyor”
Dünya

İspanya'da “Squid Game” alarmı! “Okullarda kaybedenin öldürüldüğü oyunlar oynanıyor”

Toplum ahlakını ve aile yapısını bozan yapımlarıyla öne çıkan Netflix’in söz konusu tanımları taşıyan son dizisi "Kalamar Oyunu" (Squid Game) Avrupa’da da kırmızı alarm verilmesine neden oldu.

Abone OlGoogle News
13 Ekim 2021 21:26

Dizi ve film platformu Netflix'in dünya çapında izlenen dizisi "Kalamar Oyunu" (Squid Game), çocuklarda şiddet eylemlerini artırdığı gerekçesiyle İspanya'da tartışma konusu oldu.

İspanya’da bazı okullarda diziye konu olan oyunlar oynanıyor

Güney Kore yapımı diziye konu olan kaybedenin öldürüldüğü çocuk oyunlarının, İspanya'da bazı okullarda öğrenciler tarafından oynandığı ve şiddet eğilimlerinin arttığı bildirildi.

Velilere yazılar gönderiliyor

Dizinin 16 yaş altına yasak olmasına rağmen küçük yaştaki çocuklar tarafından da bilindiği ve bazı okullarda öğrencilerin bu oyunları oynamaya başladığını duyuran Madrid'deki bazı okul müdürleri, velileri uyaran yazılar göndermeye başladı.

İspanyol basınında yer alan haberlerde, velilere "Bu dizide iletilen değerler ve görüntüler, gelişim aşamasında olan anaokulu ve ilköğretim okullarındaki çocuklara ciddi şekilde zarar verebilir." uyarısı yapıldığı kaydedildi.

“Psikolojik sorunlara neden olabilir”

Psikologlar da bu tür dizilerin çocuklarda şiddeti normal gibi gösteren bazı önemli psikolojik sorunlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa’da kırmızı alarm

Kısa zamanda Netflix'in en çok izlenen dizisi olan "Kalamar Oyunu", İspanya'ya benzer şekilde Belçika ve İngiltere'de de tartışılıyor.

Belçika'da bazı okullar, dizideki oyunların şiddet içerikli bir şekilde okul bahçelerinde oynandığına ilişkin uyarılar yaparken İngiltere'de de polis, çocuklar arasında sosyal paylaşım sitelerinde benzer oyunların oynanmasına ilişkin mesajlar yayıldığının tespit edildiğini duyurdu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar