BIST95.834%2.80
USD6.7084%-1.32
EURO7,3497%-0.76
ALTIN360,89%0.77
Akit HaberDünyaDarbeci Hafter: Türkiye Libya'dan çekilirse ateşkes yaparız
Dünya

Darbeci Hafter: Türkiye Libya'dan çekilirse ateşkes yaparız

Libya’da ülkenin doğusunda denetimi elinde tutan Halife Hafter, ateşkes için Türkiye’nin Libya’dan çekilmesi ve Ankara’nın Libya hükümetine silah yardımını kesmesi şartını koydu.

21 Şubat 2020 15:50

Libya’da ülkenin doğusunda denetimi elinde tutan Halife Hafter, ateşkes için Türkiye’nin Libya’dan çekilmesi ve Ankara’nın Libya hükümetine silah yardımını kesmesi şartını öne sürdü.

Hafter, Rus RIA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Ateşkes bazı şartların tam olarak yerine getirilmesinin bir sonucunda olabilir. Türk ve Suriyeli güçlerin çekilmesi, Türkiye’nin Trablus’a silah desteğinin sona ermesi ve Trablus’taki terörist grupların çıkarılması gerekiyor” dedi.

Libya’nın uluslararası alanda tanınan hükümeti, Salı günü Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen görüşmeleri askıya aldı. Askıya alma kararı Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus yakınlarında düzenlediği 3 kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından geldi.

Öte yandan Halife Hafter, 'Türkiye'nin Libya'dan çekilmesi' şartıyla ateşkesi kabul edeceklerine dair açıklamayı, Rusya'da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptı.

Yorumlar