BIST7.755,40%-2,00
USD28.9939%0.09
EURO31,2170%0.10
ALTIN1.860,41%-0.33
Dünya

İsrail'in kanlı saldırısına dünyadan tepki yağıyor

İsrail'in Filistin'e yönelik sivilleri hedef aldığı saldırılar devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde İsrail'in saldırıları protesto edildi.

Abone OlGoogle News
23 Ekim 2023 17:45

Tunus'ta hafta sonu düzenlenen Filistin'e destek gösterisine binlerce kişi katıldı.

Ülkedeki birçok siyasi ve sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla başkentin merkezinde yer alan Habib Burgiba Caddesi'nde toplanan Tunuslular, İsrail'in saldırılarını protesto etti.

Göstericiler, Filistin ve Tunus bayraklarının yanı sıra "Filistin'e özgürlük", "Kanımızla canımızla Filistin'in yanındayız", "İsrail devlet değil terör örgütüdür", "Filistin meydanda Arap ülkeleri nerede" yazan dövizler taşıdı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride, İsrail'e destek verdikleri gerekçesiyle ABD ve Fransa da protesto edildi.

Başka bir gösteri ise Adalet Sarayı önünde düzenlendi. Tunuslu Hakimler Birliğinin çağrısı üzerine başkent Tunus'taki Adalet Sarayı önünde toplanan hakimler, Filistin bayrakları ve Filistin'e destek sloganlarının yazıldığı dövizler taşıdı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden hakimler, "Katiller, Gazze'den elinizi çekin", "İsrail'e normalleşme suçtur", "Diren diren Filistin" sloganları attı.

Tunuslu avukatların da destek verdiği gösteri olaysız sona erdi.

Tunuslular, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı günlerdir protestolarını ve Filistin'e destek gösterilerini sürdürüyor.

SOMALİ'DE FİLİSTİN İLE DAYANIŞMA GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Somali'de Filistin ile dayanışma gösterisi düzenleyen yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze saldırısını protesto etti.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da cuma namazı sonrası toplanan göstericiler Filistin ile dayanışma ve İsrail'i protesto gösterisi düzenledi.

Kadın ve öğrencilerin de katıldığı gösteride, İsrail'e Gazze saldırısını sonlandırması çağrısı yapıldı.

Gösteriye katılan üniversite öğrencisi Abshir Ahmed, AA muhabirine, "Burada Filistin sorununun Somali'nin sorunu, Filistinlilerin acısının Somalilerin acısı olduğunu göstermek için bir araya geldik." dedi.

Mogadişu sakinlerinden Esma Muhammed de "Gazze'de sivillerin öldürülmesini durdurmak için dünya ayağa kalkmalı." ifadesini kullandı.

ENDONEZYA'DA ABD'NİN İSRAİL'E DESTEĞİ PROTESTO EDİLDİ

Endonezya'da İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'e verdiği desteği kınayan yüzlerce kişi, başkent Cakarta'daki çeşitli camilerden ABD Büyükelçiliğine doğru yürüdü.

"Filistinlileri kurtarın" ve "Filistin'i desteklemekten gurur duyuyoruz" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, ABD Büyükelçiliği önünde toplandı.

Gösteriye katılan bir konuşmacı, Filistinlilerin İsrail işgalinden kurtulmak istediğini belirterek, "ABD, buna göz yumuyor ve sağır rolü yapıyor." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun portrelerini ateşe veren göstericiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulmasını istedi.

Ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) misyonu binası önünde benzer bir gösteri daha düzenlendi.

Gösteriler sırasında ABD Büyükelçiliği, Başkanlık Sarayı ve BM misyonu binalarını korumak amacıyla bini aşkın polis görevlendirildi.

GÜNEY KORE'DE FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİ YAPILDI

Güney Kore'nin başkenti Seul'de, İsrail'in Gazze'ye saldırıları nedeniyle Filistin'e destek gösterisi düzenlendi.

The Korea Herald gazetesinin haberine göre, Seul'de Itaewon Cami'sinde toplanan yüzlerce kişi, Itaewon metro durağına doğru yürüdü. Göstericiler, "İsrail'in Gazze'yi bombalamasını durdurun" ve benzeri Filistin yanlısı sloganlar attı.

Itaewon durağına varan göstericiler, İsrail aleyhine konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından Başkanlık Ofisi'ne doğru yürüyen göstericilere, polis tarafından "gürültünün yasal limiti aşması" nedeniyle müdahale edildiği kaydedildi.

Daha sonra, göstericiler yürüyüşe devam etti.

KARADAĞ'DA FİLİSTİN HALKINA DESTEK GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Karadağ'da, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı kentlerden Rozaje, Plav ve Gusinje'de, İsrail'in el-Ehli Baptist Hastanesi başta olmak üzere Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar protesto edildi.

Rozaje, Plav ve Gusinje'de halk, cuma namazının ardından kent camileri önünde toplanarak Filistin halkına destek mesajı gönderdi.

Gazze'deki sivillerin öldürülmesinin durdurulmasını talep eden eylemciler, Filistin halkının İsrail tarafından görülmemiş bir zulme uğradığını belirtti.

Protestolarda, öldürülenlerin çoğunluğunun çocuk olduğuna dikkat çekilirken, katılımcılar ellerinde Filistin bayrakları taşıdı.

LÜBNAN'DA GAZZE'YE DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta cuma namazının ardından İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'ye destek için gösteri yapıldı.

Beyrutlular, kentin en büyük camisi olan "Muhammed Emin Camii" önünde bir araya geldi.

Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, "Emrindeyiz ey Gazze", "Emrindeyiz ey Kudüs", "İsrail'e ve ABD'ye ölüm" sloganları attı.

Başkentteki başka bir gösteri ise Tarik el-Cedid Mahallesi'ndeki İmam Ali Camisi'nde düzenlendi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için toplanan Lübnanlılar, "İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçuna dünyanın sessiz kalmasına" tepki gösterdi.

"Gazze ve Filistin halkı yalnız değildir" sloganı atan eylemciler, Filistin'e destek çağrıları yaptı.

MISIR GENELİNDE "FİLİSTİN'E DESTEK" GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Mısır'ın birçok şehrinde meydanlar Filistin'e destek gösterileriyle doldu.

Başkent Kahire'de binlerce kişi 6 Ekim Savaş Anıtı'nın yanı sıra Tahrir Meydanı, Ramses Meydanı, El-Ezher Camisi önünde toplandı. Giza, Feyyum, Mansura ve Refah gibi kentlerde de gösteriler vardı.

Filistin bayrakları ve İsrail aleyhinde sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıyan göstericiler, İsrail'in saldırılarını protesto etti.

İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim'de düzenlediği saldırının ardından Mısır genelinde sık sık Filistin'e destek gösterileri düzenleniyor.

KERKÜK'TE İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARI PROTESTO EDİLDİ

Irak'ın Kerkük kentinde İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin topraklarındaki devam eden saldırıları protesto edildi.

Siyasi parti temsilcileri ve yerel yetkililerin de aralarında bulunduğu onlarca kişi Kerkük kent merkezindeki valilik bulvarında bir araya geldi.

Irak ve Filistin bayrakları taşıyan eylemciler, İsrail karşıtı sloganlar attı.

Eski Kerkük Milletvekili Halit el-Mafraci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin'in sadece Orta Doğu değil tüm dünya ve İslam alemi için önemli olduğunu ifade etti.

Mafraci, Arap,Türkmen, Kürt ve tüm kesimden Kerküklülerin gösteriye katılarak Gazze'de sivilleri hedef alan saldırıları kınadıklarını aktardı.

Gazze'de "insanlık dramı" yaşandığına dikkati çeken Mafraci, "Bu vahşet ve katliama hala seyirci kalanlar var." dedi.

CENEVRE'DE, İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARI PROTESTO EDİLDİ

İsviçre'nin Cenevre kentinde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edilerek Filistin ile dayanışma eylemi düzenlendi.

Tunus İşkence Mağdurları Derneği (AVTT) öncülüğünde Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde, sivillere yönelik silahlı şiddete karşı mücadeleyi simgeleyen kırık sandalye heykelinin bulunduğu meydanda düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler, İngilizce, Fransızca ve Arapça Filistin'i destekleyen, İsrail'in aleyhinde slogan attı.

Bazı göstericiler, ellerinde Filistin ve diğer ülkelerin bayraklarını taşırken bazıları da İsrail'in saldırılarına tepki gösteren dövizler taşıdı.

Yaklaşık 2 saat süren gösteri esnasında BM yerleşkesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

LİBYA'DA BİNLERCE KİŞİ İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINI PROTESTO ETTİ

Libya'nın başkenti Trablus'ta binlerce kişi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Trablus'taki Şehitler Meydanı'nda toplanan eylemciler, Libya ve Filistin bayrakları taşıyarak, İsrail karşıtı sloganlar attı.

İsrail'in Gazze saldırılarına sessiz kalan ülkelere tepki gösterilen eylemde, "Aksa Tufanı İsrail'i öldürdü, ümmeti diriltti", "Kanımız, canımız feda olsun Aksa'ya", "Nerede Arap yöneticiler" ve "Gazze'deki katliamı durdurun" yazılı pankartlar taşındı.

Gösteriye katılanlardan Cemile Kebir, AA muhabirine, "Buraya bu mübarek günde Aksa Tufanı'na destek olmak ve Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek için geldik." dedi.

LONDRA'DA FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİNE KATILAN ON BİNLERCE KİŞİ BAŞBAKANLIĞA YÜRÜDÜ

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Filistin'le dayanışma gösterisi için toplanan on binlerce kişi, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında Başbakanlığa yürüdü.

İsrail'in Gazze'ye yönelik kuşatma ve saldırılarını protesto etmek isteyen on binlerce Filistin yanlısı gösterici, öğle saatlerinde başkentin simge mekanlarından Oxford Caddesi'ndeki Marble Arch'ta toplandı.

Ülkedeki çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Filistin'le dayanışma eylemine katılan göstericiler, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara son verilmesi, derhal ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye insani yardım malzemelerinin eksiksiz girişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

"Gazze'de soykırım var", "İşgale son", "Şimdi ateşkes" yazılı pankartlar taşıyarak "Filistin'e özgürlük" sloganları atan göstericiler, daha sonra Marble Arch'tan Başbakanlığa yürüyüşe geçti.

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen yürüyüşe katılanlar, İngiliz hükümetinin İsrail'e verdiği desteğe de tepki gösterdi. Filistin yanlısı göstericiler, İsrail'in işlediği savaş suçlarına suç ortaklığı yapmakla itham ettikleri İngiliz hükümetini de protesto etti.

Öte yandan, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın, 11 Ekim'de ülkede bazı durumlarda "Filistin bayrağı sallamanın yasal olmayabileceği" açıklaması, göstericilerin binlerce Filistin bayrağıyla yürüyüşe katılmasına engel olamadı.

BELÇİKA'DA FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİ YAPILDI

Belçika'nın Liege kentinde Filistin'e destek gösterisi düzenlendi.

Saint-Leonard Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişi, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını ve ablukasını protesto etti.

Filistin bayraklarının açıldığı gösteriye, İsrail'in saldırılarında bebek ve çocukların hayatını kaybettiğini vurgulamak için kefene sarılmış oyuncak bebekler getirildi.

Gösteride, Filistin ile dayanışma ve İsrail'i telin eden sloganlar atıldı. Gösteride, Filistin bayraklarının yanı sıra birçok Müslüman ülkenin bayrakları da açıldı.

KOSOVA'DA FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Kosova'nın başkenti Priştine'de, Filistin halkına destek ve dayanışma gösterisi yapıldı.

Priştine'nin ana meydanında toplanan yüzlerce kişi, "Filistin'e özgürlük", "Filistin ve insan hakları için ayağa kalk", "Soykırımı durdurun" sloganları attı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler, ellerinde Filistin bayraklarıyla Gazze'ye yönelik saldırıları kınayan dövizler taşıdı.

Gösterinin organizatörlerinden Albert Berisha, katılımcılara seslenerek, bu etkinlikle güçlünün yanında değil, adaletin yanında oldukları mesajını verdiklerini söyledi.

Özgürlüğün değerinin hayattan daha pahalı olduğunu ve bu yüzden Filistin'e özgürlüğün gelmesi gerektiğini belirten Berisha, "Bugün Gazze'de yaşananlar sistematik terördür, etnik temizliktir, katliamdır, soykırımdır. Toplu katliamlar, su ve gıda kesintisi, mutfak, okul, cami ve hastanelerin bombalanması savaş suçu ve insanlığa karşı suçtur." diye konuştu.

Katılımcılar gösterinin ardından dağıldı.

İTALYA'DA GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILAR PROTESTO EDİLDİ

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, İtalya'nın farklı kentlerinde düzenlenen yürüyüş ve mitinglerle protesto edildi.

Başkent Roma'da Filistinli Öğrenciler İnsiyatifi'nin girişimiyle "Bu bir savaş değil, soykırım! Filistin çağırıyor" temasıyla Filistin'e destek mitingi ve yürüyüşü yapıldı.

Yağışlı havaya rağmen Roma'nın işlek meydanlarından Vittorio Emanuele'de toplanan binlerce kişi, ellerindeki Filistin bayraklarıyla, "Filistin'e özgürlük" sloganı attı.

Meydanda yapılan konuşmalarda da Gazze'de son olarak İsrail'in hastane ve kiliselere yönelik saldırılarına da tepki gösterilirken uluslararası soruşturma çağrısı yapıldı. İsrail'den gelen ürünlerin de boykot edilmesi istendi.

Yürüyüş sırasında sık sık Filistin halk müzikleri çalındı.

Gösteriye katılan Tunus asıllı Belçika vatandaşı İskender, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tarih iki hafta önce başlamadı, 75 yıl önce başladı. 7 Ekim olayları kesinlikle dehşet vericiydi, tüm sivil ölümleri kesinlikle korkunç. Ne yazık ki bu süreç 75 yılı aşkındır sürüyor. İtalya'da yaşayan bir Avrupa vatandaşı olarak hükûmetlerimizin etnik temizliği desteklediği ve buna devam edilmesine izin verdiği durumda, ben evde duramazdım. Bu vicdansızca." diye konuştu.

Filistin'e destek gösterisine yanında taşıdığı oksijen desteğiyle ve Filistin atkısıyla katılan İtalyan vatandaşı Rianna da Filistin'e 30-40 yıl kadar önce gittiğini belirterek "Bu durumun bir çözüme kavuşmamasından ötürü son derece üzgünüm. Filistin halkının yanındayım ve gerçekten bu durum nedeniyle yastayım." dedi.

Kendi ailesini kaybetmiş gibi üzgün olduğunu belirten Rianna çok fazla ailenin öldürüldüğünü ve her şeyin yok edildiğini söyledi.

Bu arada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ülkenin ikinci büyük kenti Milano'da da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Göstericiler, yürüyüşte "Gazze'deki soykırımı durduralım. Gazze'yi kurtaralım." yazılı pankart açtı.

KKTC'DE FİLİSTİN'E DESTEK İÇİN "BÜYÜK KUDÜS KONVOYU" DÜZENLENDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla konvoy düzenlendi.

İsrail'in Filistin'e karşı sürdürdüğü saldırıları protesto etmek ve sivil katliamlarına dikkati çekmek için çok sayıda STK mensubunun araçlara katıldığı "Büyük Kudüs Konvoyu", başkent Lefkoşa'daki Hala Sultan Camisi önünden hareket etti.

Konvoya katılan STK'ler adına, Sevgi ve Kardeşlik Derneği (SEVKAD) Yetkilisi İbrahim Etem, tarihi Girne Kapısı önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, İsrail'in Filistinlilere karşı saldırılarının durdurulması çağrısı yapılarak uluslararası toplumun bir an önce Gazze'ye insani yardım ulaştırması gerektiği vurgulandı.

Türkiye, KKTC ve Filistin bayrakları taşıyan protestocular, zaman zaman İsrail aleyhine sloganlar attı.

Açıklamanın ardından tekrar hareket eden konvoy, Lefkoşa caddelerinde tur atıp dağıldı.

BOSNA HERSEK'TE, İSRAİL'İN GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARI PROTESTO EDİLDİ

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da binlerce kişi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için bir araya geldi.

Saraybosna'nın simgelerinden tarihi Vijecnica Kütüphanesi'nin karşısında bulunan meydanda toplanan binlerce kişi, Filistin bayrakları açarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Gösteriye Filistin'in Saraybosna Büyükelçisi Rezeq Namoura ve Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic'in yanı sıra Bosna Hersek'te turist olarak bulunan birçok kişi de katıldı.

Karic, burada yaptığı açıklamada, Saraybosna'nın her zaman doğru tarafta yer aldığını ve kuşatmanın ne anlama geldiğini 1992-1995'teki savaştan çok iyi bildiklerini belirtti.

Bosna Hersek Filistinliler Birliği Başkanı Majed Maarouf da Filistin halkının haksızlığa maruz kaldığını ve İsrail işgaline karşı kendilerini savunduğunu söyledi.

Bağımsız Filistin devletini istediklerini kaydeden Maarouf, İsrail halkıyla barış köprüleri kurmak istediklerini aktardı.

"Dün Srebrenitsa, bugün Gazze" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, "Soykırımı durdurun" ve "Filistin'e özgürlük" sloganları attı.

GÖSTERİCİLERDEN FİLİSTİN HALKINA DESTEK

Göstericilerden Edina Turanovic, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistinlilere destek vermek için protestoya katıldığını ve dünyanın Gazze'de yaşananlara daha fazla sessiz kalmamasını istediğini ifade etti.

Amar Sako da "İsrail'in korkunç saldırılar gerçekleştirdiğini ve bunların artık sonlanması gerektiğini" dile getirerek Gazze'de yaşananları tüm dünyanın bilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Sako, "İsrail Gazze'de soykırım yapıyor ve gerçek olan budur." dedi.

Diğer bir gösterici Rumejsa Sarajlic de Filistin halkının zor zamanlar geçirdiğini ve bu dönemde onlarla dayanışma içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Gösteride Filistin halk müzikleri de çalındı.

STOCKHOLM'DE BİNLERCE KİŞİ FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİNE KATILDI

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Filistin'e destek gösterisinde binlerce kişi bir araya geldi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik kuşatma ve saldırılarını protesto etmek isteyen binlerce Filistin yanlısı gösterici, Stockholm'ün ünlü meydanı Segels Torg'de toplandı.

Eylemciler burada, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara son vermesi, derhal ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye insani yardım malzemelerinin eksiksiz girişine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Gösterciler, "Gazze'de soykırım var", "İşgale son", "Şimdi ateşkes" yazılı pankartlar taşıyarak "Filistin'e özgürlük" sloganları attı.

Göstericilerden İsveç vatandaşı Carolina Moradi, AA muhabirine, Filsitin'e ilk günden beri destek veren Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Moradi, "İsrail, Filistinli çocukları öldürmeyi durdurmalı. Erdoğan ve Türkiye'ye Filistin'e verdiği destek için teşekkür ederim." dedi.

HOLLANDA'DA FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLENDİ

Hollanda'nın Rotterdam kentinde binlerce kişi, Filistin'e destek vermek amacıyla Binnenrotte Meydanı'nda bir araya geldi.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek için düzenlenen gösteriye katılan yaklaşık 10 bin kişi, Rotterdam Mahkemesine yürüdü.

Gösteride yapılan konuşmalarda, Hollanda'nın İsrail'i desteklemesi eleştirildi.

Hollanda'nın bir an evvel İsrail'e desteğini kesmesi talebinde bulunan göstericiler, İsrail'in Filistinlilere 75 yıldır baskı uyguladığına ve zulüm yaptığına dikkati çekti.

"Filistin için tek yürek, şiddeti hemen durdur" pankartını taşıyan göstericiler, "Özgür Filistin" ve "İsrail terörist, Netanyahu terörist" sloganları attı.

Filistin, Türkiye ve diğer ülkelerin bayraklarını taşıyan göstericiler, "Bebek katili", "Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak", "Gazze'de her 15 dakikada bir çocuk öldürülüyor", "Apartheid'a hayır, soykırıma hayır, özgür Filistin" yazılı dövizler taşıdı.

Geniş güvenlik önlemleriyle gerçekleştirilen gösteri yaklaşık 4 saat sürdü.

AVUSTRALYA'NIN ÇEŞİTLİ KENTLERİNDE FİLİSTİN'E DESTEK GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Avustralya'nın Sidney, Brisbane ve Perth kentlerinde, Filistin'e destek ve dayanışma gösterileri düzenlendi.

ABC News'in haberine göre, Sidney kent merkezinde toplanan kalabalık, "Filistin'e özgürlük" ve Filistin'e yeterince destek vermediğini belirttikleri Başbakan Anthony Albanese hükümetine karşı "Utan, utan Albanese" sloganları attı.

Avustralya'daki Filistin ve Aborjin topluluklarının temsilcileri ile "İşgale Karşı Yahudiler" Sözcüsü Michelle Berkon, protestolar sırasında konuşmalar yaptı.

Berkon, "Batı Şeria'daki şiddeti körükleyenin İsrail'in askeri istilası, yapılanması, kontrol noktaları, yasa dışı savaşı, yargısız tutuklamaları, işkencesi, çocukları hapsetmesi, evleri yıkması, su ayrımcılığı, zeytin ağaçlarının sökülmesi ve her günkü tacizi olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin "evlerinde kendilerini güvende hissetme hakkı" olduğunu belirten Berkon, İsrail için "(Yahudilerin) Tarihimizi kötüye kullanıyor." dedi.

Sidney'in yer aldığı Yeni Güney Galler eyaleti yetkilileri, "şiddet ve nefret söylemine sıfır tolerans" gerekçesiyle gösteriler için toplanma iznini geç verdi.

830 polisin görev aldığı gösterilerde yaralanan veya gözaltına alınan olmazken emniyet yetkilisi, protestoculara işbirlikçi tutumları için teşekkür etti.

Brisbane'deki protestolarda ise "Ablukayı kaldır" sloganları atılırken, gösteride konuşmacılar Avustralya hükümetinin duruşunu eleştirdi.

Perth kentinde, Filistin'e destek gösterisine 1500 kişi katılırken, göstericiler "Gazze'deki savaşı durdur, ateşkes hemen" sloganı attı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 4 bin 834 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk, 4 bin 137 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında 16 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar