BIST115.794%0.00
USD6.8665%0.03
EURO7,7497%-0.11
ALTIN397,54%-0.10
Akit HaberDünyaABD kaos içerisinde Trump'ın umrunda değil.Trump elinde İncil ile Sokağa çıktı ve...
Dünya

ABD kaos içerisinde Trump'ın umrunda değil.Trump elinde İncil ile Sokağa çıktı ve...

Gün geçmiyor ki Trump bildiğinden şaşmasın. ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki protestocuları görmezden gelerekSt. Johns Kilisesi'ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü. Trump burada yaptığı konuşmada "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız." dedi.

02 Haziran 2020 11:16

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, Amerika'da siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve her geçen gün giderek şiddet eylemlerine dönüşen protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Trump, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmanın ardından, elindeki İncil ve kabinesinden bazı üyelerle yürüyerek, Washington DC'de dün akşam bir grup protestocu tarafından kundaklanmaya çalışılan Beyaz Saray yakınlarındaki yaklaşık 200 yıllık tarihe sahip St. Johns Kilisesi'ne gitti.

Kilisenin içine girmeyen ve önünde elindeki İncil'i havaya kaldırarak konuşan Trump, "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız." dedi. Trump, Kilisenin önünde yanında bulunan kişilerle basına poz verdikten sonra tekrar geniş güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray'a yürüyerek döndü.  Trump'a ziyaretinde, Adalet Bakanı William Barr, Savunma Bakanı Mark Esper, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Özel Kalem Müdürü Mark Meadows ve Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany eşlik etti.

Trump'ın Beyaz Saray'dan çıkmasından önce güzergah üzerindeki Lafayette Park'ta bulunan protestocuların, güvenlik güçlerince biber gazı ve ses bombası ile dağıtılması ise Amerikan kamuoyunda tepkiye yol açtı. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, saat 19.00'da başlayan sokağa çıkma yasağına dakikalar kalması nedeniyle bölgede güvenlik önlemlerinin genişletildiğini belirterek, "Müdahale edilmeden önce göstericilere 3 kere dağılmaları için uyarı anonsu yapılmıştır." dedi.

Yorumlar