BIST2.011,16%13.5100
USD13.4115%-0.32
EURO15,1671%-0.67
ALTIN793,87%0.04
Dünya

Savaş hazırlığı gibi sevkiyat: Rusya, Kazakistan’a tank yığdı! Kazakistan’da son durum ne? Bilanço açıklandı

Kazakistan’da LPG zammı bahane edilerek başlatılan protestolar sonrası Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü kapsamında ülkeye gelip adeta çöken Rusya, askeri varlığını güçlendiriyor. Öte yandan Kazakistan’da yaşanan protestoların bilançosu da açıklandı.

Abone OlGoogle News
09 Ocak 2022 17:29

Kazakistan'ın pek çok bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan bilanço açıklaması yapıldı. Çatışmalarda 164 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığı, ülkede hafta boyunca süren hükümet karşıtı protestolarda 164 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Kazakistan devlet medyası, bir hafta boyunca provokasyonlarda 164 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ölenlerin kaçının sivil, kaçının güvenlik gücü olduğu bilinmiyor.

5 bin 153 kişi gözaltında

Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkedeki operasyonlarda gözaltına alınanlara ilişkin bilgi verildi.

Ülke genelinde gözaltına alınanların sayısının 5 bin 135'e çıktığı ifade edilen açıklamada, protestolar esnasında kamu düzeni ve ülkenin anayasal düzenini korurken yaralanan güvenlik güçlerinin sayısının bin 300'den fazla olduğu belirtildi.

Açıklamada, 300 kişinin üzerlerinde ateşli silahlar ve cep telefonları dahil çalıntı mallar ve yüksek miktarda para ile arabayla ve yaya olarak ülkeyi terk etmek için sınırı geçmeye çalışırken gözaltına alındığı kaydedildi.

Rusya’dan savaş hazırlığı gibi tank sevkiyatı

Rusya Savunma Bakanlığı, Almatı Havalimanı’na Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü kapsamında gelen Rus birliklerinin görüntülerini paylaştı. Bakanlık, Rus ordusunun ülkeye gelişinin devam ettiğini belirtti. Sevkiyat kapsamında Kazakistan'da adeta bir savaş hazırlığına başlandığı gözlendi. Yayımlanan görüntülerde Rus tanklarının uçaklarla Kazakistan'a taşındığı görüldü.

“Daha önce el konulan bütün yerel yönetim binaları kurtarıldı”

Açıklamada, "Şu anda ülkede asayişi ve düzeni sağlamak için terörle mücadele operasyonu devam ediyor. Bugün, ülkenin tüm bölgelerinde durum istikrara kavuştu. Daha önce el konulan bütün yerel yönetim binaları kurtarıldı." ifadeleri kullanıldı.

Ülkede dün gözaltına alınanların sayısı 4 bin 266 olarak açıklanmış, bunlar arasında komşu ülkelerin vatandaşlarının da olduğu belirtilmişti.

Güvenlik güçlerine operasyon talimatı

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak'ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını ancak operasyonların sürdüğünü açıkladı. Kazakistan'da güvenlik güçlerinin operasyonu yoğun olarak Almatı şehrinde devam ediyor.

Kazakistan'da yaşananlar

Kazakistan'ın batısında 2 Ocak'ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı’da polis araçlarını ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak'ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını belirterek" Teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor. " dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar