Dünya

ABD başkanı Trump Grönland’ı neden satın almak istiyor?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Görland adasını satın almak istemesi gözleri bir kez daha adanın zenginliklerine çevirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka toprağı Grönland’ı satın alma girişimini doğruladı. Pazar günü gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, konu ile ilgili bir soruya, “Bu, üzerinde konuştuğumuz bir mesele” yanıtını verdi. ABD lideri satın alma girişimini, “Konsept gündeme geldi ve ben stratejik açıdan kesinlikle ilginç olduğunu ve konuyla ilgilendiğimizi söyledim” sözleriyle gerekçelendirdi.

ABD lideri, Grönland’ın satın alınması konusunun Danimarka hükümeti ile önceden “Biraz” müzakere edilmesi gerektiğini belirtirken, meselenin ABD hükümeti açısından öncelikli olmadığını da sözlerine ekledi. Trump, Grönland’ın bir ABD toprağı ile takas edilmesinin mümkün olup olmadığı sorusuna ise “Birçok şey mümkün. Sonuçta büyük bir gayrımenkul pazarlığı söz konusu” yanıtını verdi.

Başkan seçilmeden önce gayrımenkul ticareti yapan Trump, Grönland’ın Danimarka’ya yıllık 700 milyon dolar külfet getirdiğini ileri sürerek, adanın ABD için jeopolitik önemi olduğunu kaydetti.

Trump’ın Grönland adasının tamamını satın almak istediğine dair haber geçen hafta Wall Street Journal’de yayınlanmıştı. Trump’ın danışmanlarının açıklamalarına dayandırılan haberde başkanın Beyaz Saray’daki dünyanın en büyük adasını satın alma fikrini araştırmaları talimatını verdiği öne sürülmüştü. Bunun üzerine Danimarka’ya bağlı özerk Grönland yönetimden gelen yanıtta, “ABD’yle iyi bir işbirliğimiz var ve biz bunu ülkemize ve sunduğumuz imkanlara yatırım için duyulan ilginin ifade edilmesi olarak görüyoruz” denilmişti. Açıklamada, “Elbette Grönland satılık değil” ifadesi kulanılmıştı.

Danimarka’ya bağlı özerk bölge statüsündeki Grönland’a 1946’da da dönemin ABD Başkanı Harry Truman talip olmuştu. Truman hükümeti, Danimarka’ya ada için 100 milyon dolar teklif etmiş ancak ret cevabı almıştı. Büyük bölümü buzlarla kaplı bir ada olan Grönland, stratejik konumu ve yer altı zenginlikleri nedeniyle ABD’nin yanı sıra Çin ve Rusya’nın da dikkatini çekiyor.

METAL KAYNAĞI GÖRLAND

Eletronik aletlerin üretiminde kullanılan nadir metaller konusundaki rekabet tüm dünyada giderek artıyor. Alman araştırmacılar, dünyadaki en büyük nadir metal kaynaklarını tekelinde bulunduran Çin’e alternatif olabilecek yeni bir kaynak buldular. Almanya, Federal Coğrafya Bilimleri ve Madenler Dairesi’nden Harald Elsnern, yeni bulunan kaynağın şu anda kullanıldığı şekliyle dünyadaki nadir metal ihtiyacını 150 yıl karşılayabileceğini söyledi.

Kuzey kutbundaki Grönland adasında bulunan yeni kaynaklar, Hannover’de yapılan ve 600’den fazla uzmanın katıldığı konferansta görüşüldü. Danimarka’ya bağlı ancak yerli halkı tarafından idare edilen adada çok büyük miktarlarda molibden, berilyum, lityum, ve tantal madenleri bulunuyor. Ayrıca yine bol miktarda altın, platin, paladyum, uran ve strontium ile kurşun, çinko ve demir madeni yatakları da adanın yeraltı zenginlikleri arasında yeralıyor. Ve dünyanın en büyük nadir metal hammadde kaynağı da bu adada bulunuyor.

Grönland’da yapılan en son maden çıkarma çalışması iki yıl önce durdurulmuş. Altın çıkarma çalışmalarına 2008’de başlanmıştı. 1990 yılında da kurşun, çinko ve gümüş çıkarma işlemleri durdurulmuş. Adanın çok zengin maden yatakları olmasına rağmen işletmeciler, madenlerin çıkarılması için çok büyük masraf gerektiği için burada yatırım yapmaya yanaşmıyorlar. Alman uzman Elsner, adadaki maden yataklarının çoğunun buz dağları arasında bulunduğunu, bunun da keşif, geliştirme ve işletme masraflarını otomatik olarak yükselttiğini bildirdi.

Adanın Kringlere adı verilen sahil bölgesinde ise durum farklı. Burada hem radyasyon oranı çok az ve ulaşım problemi de bulunmuyor. Avustralyalı bir şirket bu bölgede keşif yapmak için Grönland idaresinden izin aldı ve 2013’te çalışmalarını başlatıyor.

Grönland idaresi daha önce AB’ye seslenerek ülkelerine yatırım bakımından Avrupa’nın ilgilenmediği için şikayette bulunmuş ve Çin’in adada keşif yapmak için girişimlerde bulunduğunu bildirmişti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close