Dünya

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye’nin S-400 önerisine yeşil ışık

ABD Başkanı Donald Trump'ın, S-400 Komisyonu önerisine olumlu baktığı belirtildi. Trump'ın, Erdoğan ile telefon görüşmesinde "Çalışma grubu kurulması fikrinizi beğendim" dediği öğrenildi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ABD ile ilişkilerde yarattığı gerilim sürüyor. Türkiye, ABD’ye, “Bu konuda bir ortak komisyon kuralım F-35 savaş uçakları bu sistemden nasıl etkilenir bu komisyon değerlendirsin” demişti. ABD’nin Türkiye’nin ortak komisyon kurulsun teklifine olumlu yaklaştığı öğrenildi.

TRUMP, ERDOĞAN’A OLUMLU YANIT VERDİ: FİKRİNİZİ BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump son olarak çarşamba günü telefonda görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak çalışma grubu teklifini ABD Başkanı Trump’a bir kez daha iletmişti. Edinilen bilgiye göre, Trump o teklife ilk kez olumlu bir yanıt verdi. Trump’ın, Erdoğan ile görüşmesinde “Çalışma grubu kurulması fikrinizi beğendim” dediği öğrenildi.

ÇALIŞMALARIN HIZLANMASI BEKLENİYOR

Trump’tan gelen bu olumlu sinyal sonrasında iki ülke arasında ortak çalışma grubu için temasların hızlanması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre teknik düzeyde yapılacak temasların olumlu sonuçlanmasının ardından heyetler oluşturulacak ve çalışmalar hız kazanacak.

ABD’NİN “S-400 VE F-35 BİR ARADA ÇALIŞAMAZ” İDDİASI

ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi ile F-35 savaş uçaklarına aynı anda sahip olmasına karşı çıkıyordu. Gerekçe olarak da S-400 radarlarının F-35’lere ilişkin gizli bilgilere ulaşabileceği, bu sayede F-35’lerin radarda görünmemesini sağlayan sistemin Rusya tarafından kolaylıkla aşılabileceğini iddia ediyordu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close