BIST1.854,36%13.1586
USD13.1825%-2.19
EURO14,9618%-1.70
ALTIN759,33%-2.49
Akit HaberYerelGazeteci Fazıl Duygun açık açık duyurdu: "Şimdi saldırılara açık hale geldik"
Yerel

Gazeteci Fazıl Duygun açık açık duyurdu: "Şimdi saldırılara açık hale geldik"

Gazeteci Fazıl Duygun son kur artışları sonrası önemli yorumlarda bulundu… ABD Merkez Bankası’nın Faizleri arttırdığında ne yapılacağını soran Duygun, Yüksek Kur politikasını bir kez daha eleştirdi. ‘’Şimdi saldırıya daha açık hale geldik’’ dedi…

Abone OlGoogle News
24 Kasım 2021 13:03

İşte o yazı; 

‘’Eylül ayında dolar 8.25 iken, ayın Yirmisinde faizi 200 puan indirip, ihracatı arttıracağım diye, dolara yol vermenize değdi mi acaba? İhracat zaten normal hızında büyüyordu. İhracat, aylık 2 milyar dolar artsın diye, doların 2 ayda %60 değer kazanmasına değdi mi? Şimdi ithalat %60 pahalı olacak.

 

İçerde enflasyon daha artacak. Üstelik, enerjiyi çok daha pahalıya ithal edeceğiz. Devlet borçlanma faizleri arttı, daha da artacak. Yani, küresel faiz baronları yine kazanıyor. Bunun yanında, kuraklık haricinde bile tarımsal üretim çok düşecek. Çünkü, zaten 16 ayda %300 zamlanmış olan gübre en az %100 daha zamlanacak. Biz, 100 dolarlık ürün ihraç edebilmek için 60 dolarlık ithalat yapmak zorundayız. Bu durumda, ihracat için ithalat da daha pahalıya gelecek.  Faiz indirimi yapılmasaydı, yani her şey normal sürecinde devam edip, doların önü açılmasaydı; Zaten 2020 Ağustos ayından beri, yani, 15 ayır artış trendine girmiş ihracatımız, şu an için, belki ayda 2 milyar dolar daha az olacaktı, artış hızı biraz daha az olacaktı ama bütün dengeler böylesine sarsılmayacaktı.

ÜSTELİK, ŞİMDİ, KÜRESEL FİNANS BARONLARIN SALDIRISINA DAHA DA AÇIK BİR HALDEYİZ!

Doları kontrollü arttırırız diye düşündünüz belki ama küresel finans baronlarının eline büyük bir silah verdiniz. Yakınlarda, ABD Merkez Bankası FED de faizleri küresel çapta arttırdığında, doların önünü alabilecek misiniz?

Ekonomik olarak son 2.5 ayda uğradığımız zarar, Gezi olaylarındaki kadar, neredeyse, 100 miyar doları buldu.

BÜTÜN BU DENGELERİN BÖYLESİNE SARSILMASINA, ORTA VE ALT SINIFIN ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMESİNE DEĞDİ Mİ?!

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar