BIST115.794%0.00
USD6.8665%0.03
EURO7,7497%-0.18
ALTIN396,97%-0.25
Akit HaberYazarlarSabri BalamanOnurlu ve Omurgalı Devlet Adamlığı

Onurlu ve Omurgalı Devlet Adamlığı

Sabri Balaman

15 Ekim 2019 01:39

Barış Pınarı Harekâtı başladığından beri gündemi anlamsız eleştiren aydınlar, yazarlar almış başını gidiyor. Yıllardır “Biz Suriye’ye girmeyiz, Batı izin veremez, biz kimiz, ekonomimiz kaç para, FETÖ sonrası ordumuz çöktü, istihbarat yetersiz, teknolojik araç gereçler yetersiz, mühimmat yetersiz” diyen aydın geçinen saçma sapan kişileri dinledik.

Bakın kıymetli okurlarım, beni takip edenler de yakinen tanıyanlar da iyi bilir. Yıllardır “Türkiye, beka açısından Suriye’deki işgal bölgesine girmek zorundadır” diyoruz. Adana mutabakatı kaynaklı terör saldırılarından dolayı Türkiye’nin doğrudan müdahale hakkı olduğunu ve ikili anlaşmalardan doğan hakkını savunuyoruz. Bir milletin geleceğini aydın diye geçinen çapsız, geveze batı kalemşörlerine bırakamayız. Hele bazı yazarlarımız var ki tarihsel devlet ruhu satılmışçasına anlamakta zorluk çekiyoruz. 

Kimi aydın yazarlara seslenmek isterim… Ülkenizi tanımaya başlayın. Dünyaya geniş açıdan baktığınızı sandığınız o daracık pencerelerinizi resetleyin. Kendinden emin, yeni bir Türkiye var! Küresel ölçekte aldığı kararları uygulayan Türkiye, bilgi birikimi ile siyasi gücünü uzun bir aradan sonra tekrar sahada uygulayan bir ülke konumuna geldi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sevkiyatıyla sahada profesyonel ordu ile teknolojik harp harekâtı uygulayan ve Batı’dan daha üstün akıl ve kabiliyet sergileyen bir ordumuz olduğunun farkında mısınız?

Siyasi iradenin yanında cılız seslerin olduğunu gördükçe “Bu çapsızlar mı bu ülkenin yönetimine talipler” diye düşünmekten kendimi alamayacağım… Harekât başlayalı neredeyse bir hafta oldu. Ana Muhalefet Partisi ve yandaşlarının konuşmaları, açıklamaları çelimsiz, çapsız, yorgun… Sanki TSK onların alanını işgal etmiş, harekâtı onların beyin hücrelerine indirmiş… 

ABD’li, İsrailli, Alman, Fransız gibi davranan ve batıya uşaklık yapan çelimsiz siyaset adamları bu ülke adına utanç vericidir. Hele bir Ekrem İmamoğlu var ki akılara ziyan… Açıklamasına bakıyorsunuz; sanırsınız iyi niyet elçisi, barış meleği. Tüm sinirleri alınmış hoşgörü timsali… Sormazlar mı; “Sn. İmamoğlu, açıklama yaparken ki bu korku niye?” Ülken, eni ve geleceğini kurtarmak için şehit veriyor. Sen koltuğunda rahat et diye vatan evlatları sınırda harekâta katılıyor…

Uluslararası medyayı incelediğimizde zıvanadan çıkmış FETÖ’cü kalemleri, kudurmuş vatan hainlerini görüyoruz. Tarık Toros denilen Pensilvanya uşağı, Emre Uslu denen yalan rüzgârı, O’cu Bu’cu ne kadar kıvrak varsa hepsi salya sümük, fırtına da ekim yapma niyetinde… Bu çapsızların sosyal medyasını takip neden bazı aydınlar tam paranoyak olmuşlar. Belki de hayranları olduklarından olabilir veya sözcüleri olabilirler… Adamlar kendilerinden o kadar emin konuşuyorlar ki; ülke gitti, bölündü ve hatta 3. Dünya Savaşı kapıya dayandı(!). Sizin döneminizdeki gibi hain ve çapsızların devleti işgal ettiği kurumlar yok artık! İhanetlerden arınmış bir devlet-millet dönemindeyiz.

Başkan Erdoğan’ı suçlayan bazı yerli mallar neyin peşinde anlamış değiliz. Bu mankafalara buradan doğrudan cevap vermek lazım; Öncelikle bunu herkes iyi bilmelidir ki Başkan Erdoğan Kürtlere karşı savaşta değildir. Kürtler bu ülkenin kurucu unsurudur. Türkler ve Kürtler tarihsel bağları ve etnik geçmişi açısından hiçbir millete olmadıkları kadar birbirlerine bağlıdırlar. Her Kürt’ün, Türk kardeşi için kendinden emin bir şekilde ölüme gideceği gibi her Türk’ün de Kürt kardeşi için ölüme gideceğinden kimsenin endişesi olmasın. Son zamanlarda her ne kadar birileri fitne çıkarmaya çalışsa da hiçbir fitneci yapı başarıya ulaşamayacaktır. 

Türkiye’nin tarihsel geçmişine dönüş yaparak kodlarını Ak Parti sayesinde bulduğunu unutmayalım. Belki birileri rahatsız olacak ancak gerçekleri kimse inkâr edemez. Yakın tarihimizi biraz incelediğimizde bunca siyasi ihanet yaşayan ancak bir o kadar akıl ve operasyon kabiliyetini geliştiren Ak Parti, devlet ve siyaset yönetimini bütünleştirerek olağanüstü başarı elde etmiştir. 

Akılcı devlet adamlığı ile ve diplomasi kaynaklarını iyi uygulayan dış işleri politikaları sayesinde tarihi bir başarı elde edilmiştir. Alman Başbakanın çaresiz açıklamaları, Fransız Makron’un basiretsiz durumu, ABD’nin çaresiz ve çelişkili yorumlarına karşın Türkiye’nin kimseden izin almadan kendi milli ve siyasi gücünü konuşturması siyaset aklı ile taçlandırılmıştır. 

Bu noktada Erdoğan düşmanlığını bir kenara bırakın! Sizlerin onurunu ve kirli yüzünü, bu ülkenin lideri olarak, adam olmanız adına temizlediğini unutmayın. Utanmayın, başınızı dik tutan bir lidere sahipsiniz. Ne de olsa artık dünyanın her yerinde Türk vatandaşı olduğunuzu gururla söyleyebilirsiniz. Bazı onursuzlar adına bedel ödeyen liderin Erdoğan olduğunu unutmayın.

Vesselam…

Sabri Balaman

Akit TV köşe yazarı