BIST1.391,06%8.7573
USD8.76%0.28
EURO10,4034%0.29
ALTIN498,34%0.54
Akit HaberYaşamAta mirası 'Karabağ kilimi' genç kızların göz nuruyla geleceğe aktarılıyor
Yaşam

Ata mirası 'Karabağ kilimi' genç kızların göz nuruyla geleceğe aktarılıyor

Iğdır'da İŞKUR desteğiyle açılan kurslarda köylü kadınlar ve genç kızların el emeği, göz nuruyla dokunan Karabağ kilimi, 33 ayrı motifi ve canlı renkleriyle ilgi görüyor.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 00:26

Iğdır'da, Türklerin yüzlerce yıldır kullandığı Karabağ kilimleri, köylü kadınlar ve genç kızların maharetli ellerinde dokunarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Orta Asya'dan Anadolu'ya taşınan, 33 motifi ve canlı renkleriyle dünyaca üne sahip Karabağ kilimi, Iğdır'daki Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğünce hayata geçirilen programla yeniden hayat buluyor.

Program çerçevesinde kentte kurulan atölyelerde, İŞKUR tarafından desteklenen kurslarda usta öğreticiler nezaretinde köylü kadınlarca el emeği göz nuruyla dokunup gelecek nesillere aktarılan Karabağ motifli kilimler hem kentin ekonomisine hem de kadınlara gelir kapısı olacak.

Meslek öğrenmeleri amaçlanan, köylerden gelen 56 kursiyer kadının 6 ay sürecek çalışmasıyla dokunacak kilimler, kursun sonunda talep edenlere satılacak.

Iğdır HEM Müdürü Derya Taşkınsu Pamuk, çalışma sayesinde hem ailelere gelir sağlandığını hem de asırlardır süregelen geleneğin yaşatıldığını söyledi.

Halı ve kilimlerin ticari değeri yüksek

Üretilen kilimlerin dünya piyasasında büyük değer gördüğünü ve görsel güzelliğinin dikkati çektiğini aktaran Pamuk, şöyle devam etti:

"Bu ticari değeri büyük halıları katalog haline getirip firmalara göndereceğiz. Kadınlarımız kursun bitiminden sonra bunun satışını yaparak aile ekonomisine önemli ölçüde katkı sunmuş olacaktır. 33 tür olan Karabağ motiflerinden en çok kullanılanı siyah zemin üzerine lotus çiçeğidir. Bu motif Kafkaslar ve Orta Asya'da çok kullanılmış en önemli desenlerden birisidir."

Kursiyerlerden Sezen Ataş da bu kursların açılmasının kendileri için çok iyi olduğunu dile getirerek, "Kurslar sayesinde aile ekonomimize katkı sunuyoruz ve meslek öğreniyoruz. Bu kursta Karabağ motifli kilim dokumayı öğreniyoruz. Bu motifler bizim kültürümüzü yansıtıyor. Çok güzel desen olduğu için keyifle dokuyoruz. Halı ve kilim dokumak bizim için bir nevi terapi gibi oluyor." ifadelerini kullandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar