BIST1.462,94%8.3565
USD8.3625%-0.36
EURO10,1375%-0.46
ALTIN498,81%-1.57
Akit HaberTeknolojiApple’dan özel hayatını ihlal ettiği kadına dev tazminat
Teknoloji

Apple’dan özel hayatını ihlal ettiği kadına dev tazminat

Teknoloji ürünlerimiz doğası gereği sık sık bozuluyor. Ne yazık ki tek başımıza tamir edemeyeceğimiz bu cihazlar için çeşitli teknik servislere ihtiyaç duyuyoruz. Ancak yapılması gereken en doğru hareket olan bu durum, farklı sorunları da beraberinde getiriyor.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 15:31

Bu sorunların başında da kim olduğunu bilmediğimiz insanlara özel bilgilerimizi barındıran elektroniklerimizi emanet etmek geliyor. Her ne kadar şirketlerin bunu önleyecek politikaları ölse de bu durum daima geçerli olmuyor. 2016’da Apple servisine telefonunu götüren kadının görüntüleri internette yayınlandı.

Apple özel görüntüleri internete sızan kadına milyonlarca dolar ödeyecek
Olay 2016’da California’da yaşandı. O zamanlar Oregon’da bir öğrenci olan 21 yaşındaki genç kadın, iPhone’unu 2016’da tamir için Apple’a gönderdi. Buradan tamir edilmek üzere Pegatron tarafından işletilen onarım merkezine gönderildi. Telefonunun tamir edilmesini bekleyen genç kadın, bunun yerine hayatının şokunu yaşadı.

Yetkili servisteki iki Pegatron çalışanı, onarım tesisinde ortaya çıkan en önemli gizlilik ihlallerinden birini gerçekleştirdi. Telefonu kurcalamaya başlayan iki çalışan, genç kadına ait özel görüntüleri Facebook’a yükledi. Yaşanan olay nedeniyle duygusal sorunlar yaşayan kadın, hiç vakit kaybetmeden dava açtı.

Olayın daha fazla büyümesini istemeyen Apple, isminin zarar görmesini engellemek amacıyla, mağdurla anlaşma yapmayı seçti. 5 milyonluk davayı geri çeken kadın bu konudan söz etmesini engelleyecek yeni bir anlaşma imzalayarak, şirketin ödediği parayı aldı. Mağdurun kaç para aldığı tam olarak bilinmiyor, Ancak 5 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Ancak sigorta tarafında yaşanan bir sorun, olayın ortaya çıkmasına neden oldu.

Konuyla ilgili bir de açıklama yapmak zorunda kalan Apple, “Müşterilerimizin verilerinin gizliliğini ve güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve verilerin onarım süreci boyunca korunmasını sağlamak için bir dizi protokole sahibiz. 2016 yılında satıcılarımızdan birinde politikalarımızın bu korkunç ihlalini öğrendiğimiz zaman derhal harekete geçtik ve o zamandan beri satıcı protokollerimizi güçlendirmeye devam ettik.” dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar