BIST11.064,85%0,37
USD33.0501%36.0526
EURO36,0345%42.9143
ALTIN2.567,32%0.70
Teknoloji

Türkiye başvurmuştu: Rusya ve Çin Ay'a istasyon kuruyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Mayıs itibarıyla Türkiye'nin de dahil olduğu Uluslararası Ay Bilim İstasyonu projesinin Çin ile ilgili kısmı hakkında kararını verdi. Putin Çin ile Uluslararası Ay Bilim İstasyonu kurulmasını öngören anlaşmayı resmen onayladı.

Abone OlGoogle News
12 Haziran 2024 14:18

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile Uluslararası Ay Bilim İstasyonu kurulmasını öngören anlaşmayı onayladı.

Rusya ile Çin, Ay'a ortak istasyon kurmak üzere harekete geçiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'le 'Uluslararası Ay Bilim İstasyonu Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasına Dair Kanun'u imzalayarak projeye nihai onayı verdi. Geçtiğimiz 28 Mayıs'ta Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da, 5 Haziran'da ise parlamentonun üst kanadı Federal Konsey'de onaylanarak Putin'in önüne gelen kararnameye göre iki ülkenin iş birliğinde kurulacak Ay İstasyonu'nun 2027-2032 yılları arasında Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) tarafından hayata geçirilmesi ve ardından istasyonda çalışmaların başlaması bekleniyor. Projeyle birlikte Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile Çin Ulusal Uzay İdaresi'nin (CNSA) ortak uzay çalışmaları yürütmesi planlanıyor.

TÜRKİYE DE DAHİL OLDU

Roscosmos Genel Müdür Yardımcısı Sergey Savelyev, 28 Mayıs itibarıyla projeye Türkiye, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Belarus ve Güney Afrika dahil 12 ülkenin dahil olduğunu açıkladı.

Öte yandan, Rusya ve Çin hükümetleri arasında 25 Kasım 2022'de Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu kurulmasına ilişkin anlaşma imzalanmıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar