BIST9.347,17%0,38
USD31.0802%0.87
EURO33,6652%0.88
ALTIN2.024,83%0.39
Teknoloji

Tardigradlar, uzayda hayatta kaldıkları "fıçı hali"ne giriyor

Bilim insanları, "su ayısı" olarak da bilinen ve uzayda hayatta kalabilen mikroskobik canlılar olan tardigradların büründükleri "fıçı hali"nin serbest oksijen radikalleriyle tetiklendiğini tespit etti.

Abone OlGoogle News
06 Şubat 2024 17:22

CNN'in haberine göre, Amerikalı bilim insanları, kanser ve yaşlanma gibi olumsuzluklarla ilişkilendirilen serbest radikal grupların, tardigradları "fıçı hali"ne geçirdiğinden şüphelendi.

Hipotezlerini test etmek için tardigradların üzerine peroksit damlatan bilim insanları, oksijen radikallerinin "sistein" amino asidine bağlanarak tardigradlara "fıçı haline geçme" sinyali verdiğini tespit etti.

Araştırmanın yazarlarından Amanda Smythers, önceki çalışmalarda, tardigradların serbest oksijen radikallerinden korunmak için "fıçı haline" geldiği varsayılırken, yeni çalışmada geri döndürülebilen süreç sayesinde türün zorlu şartlarda hayatta kaldığını aktardı.

Bilim insanları, sonuçların, koruyucu bir kabuk oluşturabilecek itfaiye teçhizatı veya kemoterapi ilaçlarının üretiminde kullanılabileceği bilgisini paylaştı.

Araştırmanın sonuçları, "Plos One" dergisinde yayımlandı.

Tardigradlar, "fıçı hal"ine girdiğinde 8 bacağını ve kafasını gövdesine gömüyor

Tatlı ve tuzlu sular, nemli bitkiler ve kumda yaşayan tardigradlar, aylarca sıfırın altında 190 derece soğukta, yüksek tuz derişiminde, vakumda ve uzayda hayatta kalabiliyor.

Normal boyutları 0,5 ila 1,5 milimetre olan tardigradlar, "fıçı hal"ine girdiğinde 8 bacağını ve kafasını gövdesine gömüyor, vücutta depoladığı su miktarını azaltıyor ve metabolik faaliyetlerini normal düzeyin yüzde 1'ine düşürüyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar