BIST8.009,33%-1,04
USD28.9475%0.04
EURO31,7841%0.07
ALTIN1.902,23%0.04
Teknoloji

Ticaret Bakanlığı: Dijital platformlara ceza yağdırdı

Ticaret Bakanlığı, 2023 yılında tüketiciler üzerinden ulaşan TV yayını, film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformlarına yönelik şikayetler üzerine incelemeler başlattı. Bu kapsamda, ilgili kuruluşlara 166 milyon TL tutarında idari para cezası uygulandı.

Abone OlGoogle News
17 Kasım 2023 10:11

Son dönemde vatandaşların dijital abonelik platformlarına yönelik şikayetleri arttı. Mağdur edildiklerini bildirenlerin ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Bu kapsamda TV yayını, film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformlarına yönelik inceleme başlatıldı.

İnceleme kapsamında ilgili kuruluşlara 166 milyon TL tutarında idari para cezası uygulandı.

"Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir"

Öte yandan Ticaret Bakanlığı'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Ticaret Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızı mağdur edebilecek her konu değerlendirilerek gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık Müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar