BIST7.913,76%-0,82
USD28.9693%0.17
EURO31,1635%-0.23
ALTIN1.866,43%-1.08
Teknoloji

Instagram'dan bir skandal daha! Filistinlilere terörist dedi

Instagram, kendilerini Filistinli olarak tanımlayan bazı Instagram kullanıcılarının biyografilerine "terörist" kelimesini eklediği için özür diledi. İşte olayın tüm detayları.

Abone OlGoogle News
23 Ekim 2023 10:20

Geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya kullanıcıları, platform kurallarını ihlal etmediği halde Facebook ve Instagram'daki gönderilerinin kaldırıldığını rapor etmeye başladı.

Üstelik kullanıcılar, Filistin'e destek veren ve İsrail'e tepki gösteren gönderilerde etkileşimin düşürüldüğünü de söylüyor.

Meta, bu gönderilerden bazılarının şirketin sistemlerinde kazara meydana gelen bir hata nedeniyle gizlendiğini açıklamıştı.

Instagram'dan bir skandal daha

41 Instagram'da Arapçadan yapılan otomatik çevirilerde bazı Filistinli kullanıcıların, profiline "terörist" ibaresi eklendiği ortaya çıktı.

Örneğin aşağıdaki görüntüde, Filistinli bir kullanıcının biyografisinde Filistin bayrağı ve “Elhamdülillah” anlamına gelen Arapça bir yazı bulunuyor.

Ancak “Çevirisine Bak” butonuna dokunursanız, bu kısım “Tanrı’ya şükürler olsun, Filistinli teröristler özgürlüğü için savaşıyor.” olarak çevriliyor.

@khanman1996, gönderilerinde kendisinin Filistinli olmadığını ancak ismi açıklanmayan bir Filistinli arkadaşı tarafından kendisine söylendikten sonra hatayı tespit ettiğini söyledi.

Instagram özür diledi

Yaşanan teknik hatanın sosyal medyada büyük tepki çekmesinin ardından açıklama yapan Instagram, sorunu düzelttiklerini söyledi ve herkesten özür diledi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar