BIST2.380,90%0,36
USD15.8482%-0.38
EURO16,9419%0.80
ALTIN937,31%-0.56
Teknoloji

TÜBİTAK geliştirdi: Sosyal medya trolleri böyle avlanacak

Sosyal medya platformlarındaki bilgi kirliliği ve trollere karşı çözüm getirmeyi hedefleyen TED Üniversitesi’nin “Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli projesi, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay süresince desteklenmeye hak kazandı...

Abone OlGoogle News
19 Ocak 2022 16:45

Sosyal medya platformlarının artmasıyla birlikte dünya genelindeki birçok insan her gün binlerce yalan haberle karşı karşıya kalıyor. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının yüzde 86’sının yalan haberlerle kandırıldıklarını; internet platformlarının, online haberlerin ve web sitelerinin yüzde 62’sinin kullanıcılar tarafından sahte olarak nitelendirildiğini gösteriyor.

Bu kapsamda dijital kanallarda artan bilgi kirliliğine ve trollere karşı verilen mücadeleye TED Üniversitesi’nden de destek geldi. TED Üniversitesi (TEDÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız öncülüğünde yürütülen “Sosyal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi Ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli proje, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay süresince desteklenmeye hak kazandı.

‘TROLLER OTOMATİK OLARAK TESPİT EDİLECEK’

Proje kapsamında sosyal ağlardaki trollerin otomatik olarak tespit edilebileceğine dikkat çeken Dr. Aykut Yıldız, kullanacakları matematiksel analizin özgün bir yaklaşım olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Trolsüz bir sosyal medyanın, kullanıcılara daha güvenli bir deneyim alanı sunacağını düşünüyoruz. Bu noktada geliştirdiğimiz ‘Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti’ isimli projemizde sosyal medyadaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden yola çıktığımız bir tespit metodu geliştirdik. Bu sayede sosyal ağları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin önüne geçeceğiz.”

FİKİR EĞRİLERİ STATİK OYUN OLARAK MODELLENECEK

Projenin gün geçtikçe ciddi bir hal alan sosyal medya trollerinin yanlış bilgi paylaşımı problemine çözüm getireceğine dikkat çeken Yıldız, “Projemizde sosyal medyadaki fikirlerin sayılara izdüşümünü yaparak matematiksel analizini yapacağız. Çünkü insanların fikirleri sadece anlık olarak ortaya çıkmıyor. Fikirlerin oluşması belirli bir zaman alıyor. Bu yüzden fikir eğrilerinin statik oyun olarak modellenip, Nash tepkisi yoluyla dinamik hale getirilmesiyle uygulanan yöntemimizle tasarladığımız projeyle, dünya çapında toplumsal bir sorun olarak kabul edilen bu duruma karşı kalıcı bir sonuç yaratacağız” dedi.

“AMACIMIZ TEMİZ BİR SOSYAL MEDYA”

Projedeki metodolojiye ait makale çıktılarının bilimsel yollarla paylaşılacağını ifade eden TEDÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, “Projemiz çerçevesinde farklı disiplinlerde sosyal medya üzerine yapılacak bilimsel ve teknik araştırmalar için temel oluşturan bir model geliştiriyoruz. Trollerin matematiksel bir analize istinaden sosyal ağlarda tespit edilmesi özgün bir yaklaşımı ifade ediyor. Bu yaklaşımın daha temiz bir sosyal medya hedefine ulaşılması yolunda bir mihenk taşı olacağına ve hem matematiksel orijinallik arz etmesi, hem de pratik bir hedefe hizmet etmesi açısından değerli bir çalışma ürünü olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar