BIST11.064,85%0,37
USD33.071%36.0516
EURO36,0580%42.9194
ALTIN2.566,31%0.66
Siyaset

AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç TBMM'de İsrail'i Kınadı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuşan AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, “7 Ekim’den beri savunmasız kalan yaklaşık 40 bin Filistinli kardeşimizi şehit eden İsrail terör devletini tekrar kınıyorum”.

Abone OlGoogle News
13 Haziran 2024 18:51

AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, AK Parti grubu adına Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısının kabul edilmesinin memnuiyet verici olduğunu da ifade eden Kılıç, “Türkiye Yüzyıl’ının temel unsurları arasında tarımın, hayvancılığın, kırsal kalkınma ve tüm bu alanlardaki verimlilik artışının ayrı bir yeri olduğunu biliyoruz. Hayvancılıkta temel amacımız verimli, kaliteli, sağlıklı üretimi artırmaktır. Bu kapsamda 2024 yılında iklim değişikliği, coğrafi kısıtlılıklar, doğal kaynakların etkin kullanımı ve gelecek nesiller için hayvansal üretiminin garanti altına alınması adına ‘Üretim Planlaması’ hayata geçirilmiştir. Suyu merkeze alarak stratejik öneme sahip kırmızı et, süt, beyaz et ve yumurtanın nerede, ne kadar ve nasıl üretileceğine ilişkin hedef politikalar hayata geçirilmiştir.”

KENDİNE YETERLİ VE BÖLGESİNDE İHRACAT ODAKLI BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE HEDEFLENMEKTEDİR

Milletvekili Kılıç, “Hayvan sağlığı ve refahının ön planda tutulduğu, biyoteknolojik ıslah yöntemlerinin kullanılarak verimin artırıldığı, aile işletmeleri ile genç ve kadın üreticilerin desteklendiği, birbirini tamamlayıcı faaliyetleri kapsayan politikalar hazırlanmıştır. Bu kapsamda 2024 yılı itibariyle; Yeni destekleme modeli, üretim planlaması, hastalıklarla aktif mücadele, yol kontrol noktaları, hastalıktan ari işletmelerin artırılması, ulusal ıslah eylem planı ile birim hayvandan maksimum verimi elde etmek hedeflenmektedir. Kendine yeterli ve bölgesinde ihracat odaklı büyüyen bir Türkiye hedeflenmektedir.”

KURBANLIK SAYIMIZ GEÇTİĞİMİZ YILLARLA KIYASLANDIĞINDA YETERLİ DÜZEYDEDİR

“Son 22 yılda uyguladığımız politikalar ile, Büyükbaş hayvan sayımız yüzde 67 (17 milyon), küçükbaş hayvan sayımız ise yüzde 64 (52 milyon) oranında artış sağlanmıştır. Avrupa Birliği Ülkeleri arasında büyükbaş, küçükbaş ve toplam hayvan varlığı sayısında lider konumdayız. Kırmızı et üretimimiz, süt üretimimiz, kanatlı et üretimimiz, yumurta üretimimiz, bal üretimimizde ciddi anlamla artışlar meydana gelmiştir. Diğer yandan, 2023 yılı Kurban Bayramı’nda 846.600 Büyükbaş, 2.772.000 küçükbaş hayvan kesilmiştir. 2024 yılında ise, 1 milyon 71 bin büyükbaş ve 3 milyon 300 bin küçükbaş kurbanlık hayvan mevcudu bulunmaktadır. Kurbanlık sayımız geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında yeterli düzeydedir. Et ve canlı hayvan ikame operasyonları piyasa ihtiyaçları doğrultusunda devam etmekte olup et fiyatlarında Nisan ayı ortasından itibaren düşüş gözlemlenmeye başlamıştır. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde et fiyatlarında düşüşün devam edeceğini belirtmek istiyorum.”

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar