BIST7.913,76%-0,82
USD28.9689%0.17
EURO31,1861%-0.16
ALTIN1.866,62%-1.07
Siyaset

'İnsanların katledildiği bu süreç kabul edilemez'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Çocuk, kadın, yaşlı, gazeteci, sağlık çalışanı denmeksizin insanların katledildiği, insan hakları ihlallerinin zirve yaptığı, basın özgürlüğünün ve haber alma hakkının görmezden gelindiği, engellendiği hatta görevini yapan gazetecilerin öldürüldüğü bu süreç kabul edilemez" dedi.

Abone OlGoogle News
02 Kasım 2023 12:24

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürüyor... Bu saldırılar nedeniyle binlerce sivil hayatını kaybederken, birçok mahalle ise enkaza döndü.

Gazze'deki masumları öldüren İsrail, bölgeye gelen gazetecilere de acımadı...

Filistin Gazeteciler Sendikası'nın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, 7 Ekim sonrasında İsrail saldırıları sonucu 25 Filistinli gazeteci ve 13 medya çalışanının hayatını kaybettiği duyuruldu.

En az 35 gazetecinin evinin bombardımana maruz kaldığı belirtilen açıklamada, söz konusu gazetecilerin onlarca yakınının öldüğü kaydedildi.

Fahrettin Altun'dan dikkat çeken açıklama

Konuya dair Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Fahrettin Altun ise Gazze'de öldürülen basın mensupları için uluslararası tepki çağrısı yaptı.

"Gazetecilerin öldürüldüğü bu süreç kabul edilemez"

Altun'un sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde; "7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik ağır saldırılarında maalesef 38 gazeteci hayatını kaybetti.

Çocuk, kadın, yaşlı, gazeteci, sağlık çalışanı denmeksizin insanların katledildiği, insan hakları ihlallerinin zirve yaptığı, basın özgürlüğünün ve haber alma hakkının görmezden gelindiği, engellendiği hatta görevini yapan gazetecilerin öldürüldüğü bu süreç kabul edilemez.

Uluslararası toplumun, basın ve medya kuruluşlarının bu utanç ve insani kriz karşısında daha fazla ses çıkarması, görevini yaparken öldürülen basın mensupları için güçlü bir tepki vermesi gerekmektedir.

Basın ve ifade özgürlüğünün konuşulması gerekirken yaşama hakkını gündeme getirmek zorunda kalıyoruz. Bu bile vahşetin boyutunu gözler önüne sermektedir. Gazze'de görev yapan basın mensuplarının hakkını, hukukunu korumak demokrasiye ve özgürlüklere inanan herkes için bir sorumluluktur.

Hayatını kaybeden basın mensupları ve sivilleri bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor; bu saldırıların derhal son bulması gerektiği çağrısında bulunuyoruz."

2000 yılından bu yana 55 gazeteci öldü

Filistin Gazeteciler Sendikası'nın Facebook sayfasından yapılan açıklamada; İsrail'in sistemli bir siyaset güderek Filistinli gazetecileri hedef aldığına işaret edilirken, 2000 yılından 7 Ekim'e kadar İsrail ordusunun 55 Filistinli gazeteciyi öldürdüğü ifade edildi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar