BIST2.554,08%0,43
USD16.9258%-2.46
EURO17,8420%-2.42
ALTIN992,10%-2.33
Siyaset

Bakan Çavuşoğlu’ndan Norveç ve İrlandalı mevkidaşlarıyla önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ve Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Abone OlGoogle News
15 Haziran 2022 19:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ve Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

İki ülkeye bağlı adaylığını koydu. Biz ikili ülke konusundaki endişelerimizi NATO ve iki ülkeye ilettik. Bu iki ülke bizim bu beklentilerimizi nasıl karşılayacak. Bu konuda bir mutabakata bağlamamız lazım. NATO da devrede. Kendileriyle sürekli görüşüyoruz. NATO'dan da aynı şekilde uzlaşı belgesi geldi. İsveç Başdanışmanından bir belge geldi. Biz bu belgelerin bizim beklentilerimizi karşılamasından çok uzak olduğunu ilettik. Sonuçta ne zaman diye sorulmaz. Bu ülkeler ne zaman ve nasıl endişelerimizi karşılayacak. Top şu an karşı ülkelerde. Mektup değil de cevaplarını beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.

“Türkiye önemli sorumluluklar üstleniyor”

Doğru yaptırımlarla bu işler çözülmez. Endişelerimizin karşılanması lazım. Meşru endişelerdir. Türkiye'nin çok önemli sorumluluklar üstleniyor. Türkiye’de 3.7 milyon mülteci var. 500 bin civarında dönenler var. İdlib'de 100 bin tane sığınma yeri yapıyoruz. Tüm bunları yaparken yalnız kalıyoruz. Bir taraftan da PKK/YPG örgütü oradaki insanlara saldırıyor. Türkiye topraklarına saldırıyor. ABD ve Rusya bu toprakları temizleyeceğine dair söz vermişlerdi. Fakat yerine getiremediler.

“BM ve Türkiye'nin yanı sıra Rusya ve Ukrayna da olacak”

BM planı var. Biz bu planı destekliyoruz. Ayrıca yapılacak çalışmanın meşru anlamda da BM çatısı altında yapmamız da fayda var. Lavrov'a da Ankara'da yaptığımız toplantıda söyledim. Rusya'dan da cevaplar bekliyoruz. 4'lü bir toplantı olursa kurulacak mekanizma, işleyişi denetimi dahil tüm konular burada ele alınacak. BM ve Türkiye'nin yanı sıra Rusya ve Ukrayna da olacak. Dolayısıyla herkesin endişelerinin giderilmesi lazım.

“Türkiye demeyi öğrenmişseniz bu çok önemli”

Basın toplantısında bir muhabir Çavuşoğlu'na soru sorarken Turkey yerine Türkiye ifadesini kullandı. "Türkçem çok iyi olmadığı için kusura bakmayın" diyen muhabire Çavuşoğlu, "Türkiye demeyi öğrenmişseniz bu çok önemli" diyerek yanıt verdi.

Ayrıntılar Geliyor…

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar