BIST1.519,25%9.5176
USD9.5016%-0.51
EURO11,0418%-0.36
ALTIN547,48%-0.45
Akit HaberSağlıkSebze ve meyvede besin kaybını nasıl önleriz?
Sağlık

Sebze ve meyvede besin kaybını nasıl önleriz?

Sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral deposu olduklarını çoğu ebeveyn bilir, hatta kimi zaman çocuğu üç lokma fazla sebze yesin diye ne uğraşlar verir değil mi? Fakat aynı zamanda “besin kaybı” dediğimiz bir gerçek de mevcut. Diyestisyen Burcu Akgül Şen konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Abone OlGoogle News
14 Ekim 2021 20:04

100 gram portakalın ortalama 60 mg C vitamini içerdiğini hesaba katarsak, sebzelerin de C vitamini kaynağı olabileceğini görürüz ve bu C vitamininden de özellikle çocuklarımız en iyi şekilde faydalansın isteriz. (Elbette ki uygun koşullarda hazırlanıp tüketildiğinde) Peki “besin değerinin korunması” için neler yapabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz?

1-Hazırlama: Sebzeler pişirileceği, meyveler yenileceği zaman ayıklanmalı ve kesilmelidir. Önceden keser ve bekletirseniz C vitamini kaybına sebep olur.

2-Pişirme: Pişirme süresi arttıkça veya sebzenin pişirildiği su atılırsa besin kaybı artar. Suda çözünen vitaminler pişirilme suyuna geçer. Bu sebeple sebze gereğinden fazla suyla pişirilmemelidir.

3-Pişirme sonrası: Piştikten sonra bekleme süresi uzadıkça besin değeri kaybı artmış olur. Uygun sıcaklıkta bekletilmeleri önemlidir. (Posta)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar