BIST1.409,56%9.2945
USD9.2595%0.79
EURO10,7585%0.85
ALTIN526,39%-0.72
Akit HaberSağlıkKlozete peçete serip oturanlar dikkat: Uzmanlar uyardı
Sağlık

Klozete peçete serip oturanlar dikkat: Uzmanlar uyardı

Klozet kapağını önce sildiniz, sonra da oturmak için tuvalet kağıdı serdiniz... Mikroplardan korunmak için yaptığınız bu yöntem aslında hiç de sağlıklı değil!

Abone OlGoogle News
11 Ekim 2021 17:44

Temiz bir umumi tuvalet bulmak nadir rastladığımız bir durum olabiliyor. Biz de kendi çözümlerimizle mikroplardan korunmaya çalışırız. Klozet kapağına tuvalet kağıdı sermek en sık uyguladığımız çözümlerden biridir. Bazı yapılan araştırmalara göre bu yöntem sağlıklı değil.

BAKTERİLER HER YERDE

Sifonu her çektiğimizde, tuvalete yakın tüm nesnelere ve havaya dışkı bakterileri bulaşır. Bakterileri tuvaletin kendisinde, banyo duvarlarında, kapı kollarında ve hatta tuvalet kağıdı rulolarında bulabilirsiniz. Kağıt nemi çok iyi emer ve bakterilerin çoğalması için harika bir ortamdır. Bu nedenle, üzerine oturmadan önce klozet kapaklarını tuvalet kağıdıyla kapladığınızda, temelde sadece kirlenmiş bir yüzeyi daha da fazla kirlenmiş malzemeyle kaplamış olursunuz.

Klozetin kapağını kapatarak sifonu çekersek bakterilerin yayılması önlenebilirsiniz. Ancak birçok umumi tuvaletin böyle bir tuvalet olmadığı gerçeği bir yana, tuvaleti bizden önce kullananların bunu yapıp yapmadığını tahmin etmenin bir yolu yoktur.

KLOZETLER DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KADAR KİRLİ DEĞİL

Şaşırtıcı bir şekilde, klozet kapakları tuvaletteki en kirli yer değildir. Charles Gerba adlı bir mikrobiyolog, en sık dokunulan yüzeylerin en büyük tehdidi oluşturduğuna inanıyor. Örneğin, insanların yıkanmamış elleriyle kapı kollarına, lavabolara ve tuvalet kağıdı rulolarına dokunması ve üzerlerine ek mikroplar koyması daha olasıdır. Tuvaletlere gelince, nadiren cildimizle veya vücudumuzun herhangi bir kısmıyla doğrudan temas ederler.

TUVALET KAĞIDI SERMEK YARDIMCI OLMAZ

Klozet kapağına tuvalet kağıdı sermek mikropların bize bulaşma riskini azaltmaz. Zaten aynı mikroplarla kontamine olduğundan ve muhtemelen başkaları tarafından dokunulduğundan koruyucu bir tabaka görevi görmez. Tuvalet kağıdı sermek yerine, cildinizle temas eden bakteri sayısını azaltmak için hijyenik mendiller taşıyabilir ve klozet kapağını örtmek için kullanabilirsiniz. Eğer yanınızda yoksa, klozete hiç dokunmamak muhtemelen en iyisidir. En kirli 7 eşya yazısını okumak için tıklayınız...

Banyoların bakteri dolu olduğu doğru ama paranoyak olmaya gerek yok. Bağışıklık sisteminiz sağlıklı, güçlü ve basit hijyen kurallarına uyuyorsanız, gerçekten bir virüse yakalanma şansınız çok azdır. Çoğu virüs ve bakteri, klozet kapağında yalnızca kısa bir süre için hayatta kalabilir. Ayrıca, bakteri bir şekilde doğrudan üretral veya genital yolunuza ulaşırsa, yalnızca enfeksiyon riski vardır.

UMUMİ TUVALET GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE NASIL KULLANILIR?

Basit hijyen kurallarına uyarsanız umumi tuvalette herhangi bir virüse yakalanmak oldukça zordur:

Hatırlanması gereken en önemli şey, ellerinizi uygun şekilde yıkamaktır. Sadece ellerinizi suyla durulamak işe yaramaz. Sabun kullanmanız ve ellerinizi yaklaşık 20-30 saniye yıkamanız gerekir. Sabun yoksa en azından el dezenfektanı kullanın.

Ellerinizi yıkadıktan sonra musluğa dokunmayın. Mikropların ellerinize tekrar bulaşmasını önlemek için peçete ya da bir parça tuvalet kağıdı kullanın.

Eşyalarınızı yere veya lavabonun yanına koymayın. Dışarıda beklerken birisi onları sizin için tutabilirse daha iyi olur.

Mümkünse ellerinizi yıkamadan önce yüzünüze, gözünüze veya burnunuza asla dokunmayın.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar