BIST1.359,55%8.5659
USD8.5602%-0.05
EURO10,1219%-0.02
ALTIN496,25%0.22
Akit HaberSağlıkResveratrol ne işe yarar? Resveratrol faydaları nelerdir?
Sağlık

Resveratrol ne işe yarar? Resveratrol faydaları nelerdir?

Resveratrol, başta üzüm olmak üzere birçok besinde bulunmaktadır. Sağlığa iyi gelen resveratrol, doğal ilaç olarak adlandırılmaktadır.

Abone OlGoogle News
21 Temmuz 2021 11:30

Resveratrol Nedir?

Resveratrol, vücuda gerekli olan maddelerden bir tanesidir. Çünkü resveratrol tam bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun yenilenmesine ve sağlıklı olmasına büyük katkı sağlar. Ayrıca resveratrol, birçok bitkide bulunan fitoaleksindir.

Resveratrol Ne İşe Yarar?

Resveratrol, doğal bir ilaçtır. Vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan antioksidan desteği sağlar. Vücudun kendini koruması için gerekli olan maddelerin üretimini sağlar. Ayrıca kilo vermeye yardımcıdır. Vücuda girebilecek olan zararlı maddelere karşı koruyucu kalkan niteliğindedir.

Resveratrol Faydaları Nelerdir?

Resveratrol, faydaları saymakla bitmeyen bir besindir. Faydalarından ilk olanı vücuda yüksek oranda antioksidan sağlamasıdır. Antioksidan, hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Dolayısıyla resveratrol de vücudun yenilenmesine, genç kalmasına ve cildin genç görünmesine yarar sağlamaktadır. Bir diğer önemli faydası ise kilo alımının önüne geçmektedir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca vücudun birçok zararlı maddeden korunmasını sağlar. Yani vücudu hastalıklara karşı korurken, zararlı maddelerin vücut hücrelerine zarar vermesini önler.

Doğal bir kan cıvıtıcıdır. Bu sayede damar, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Damar tıkanıklığını önler. Kolesterol ile mücadele eder. Kötü kolesterolü düşürmeyi sağlarken iyi kolesterolü dengede tutar. Vücuda kazandırdığı bağışıklık sayesinde kanser ile mücadele eder. Ayrıca mantar ve enfeksiyon hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Hem bu hastalıkları önlemeye yardımcı olurken hem de iyileşme hızını artırır. Vücuda demir kaynağı da olmaktadır. Özellikle gebe olan kadınlar için iyi bir demir kaynağıdır. Günlük hayatta tüketilmesi gereken maddelerden biridir.

Resveratrol Nelerde Bulunur?

Resveratrol, vücut için oldukça gerekli olan bir maddedir. Başta üzüm olmak üzere üzümün her çeşidinde bulunmaktadır. Bir diğer bulunduğu meyve ise yaban mersinidir. Ayrıca ahududu ve böğürtlen gibi berrygillerde de yoğun olarak bulunmaktadır. Yer fıstığında da yoğun olarak bulunan resveratrol, ana maddesi üzüm olan kırmızı şarapta da bulunmaktadır. Bulunduğu besinler de kendilerini küf, mantar gibi hastalıklarda korumak için resveratrol üretmektedir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar