BIST1.462,94%8.3565
USD8.3625%-0.36
EURO10,1375%-0.46
ALTIN498,81%-1.57
Akit HaberSağlıkMaymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir?
Sağlık

Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken İngiltere’den gelen yeni virüs haberi tedirgin etti. İngiltere'de iki ölümcül maymun çiçeği virüsü vakası doğrulandı. Peki, İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri var mı, neler?

Abone OlGoogle News
11 Haziran 2021 23:56

İngiltere'de koronavirüsten sonra şimdi de Monkeypox (Maymun çiçeği) virüsü görüldü. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, resmi makamlar ülkede ölümcül virüsün iki kişide tespit edildiğini doğruladı. İngiliz yetkililer hastaların durumu ile ilgili ilk açıklamayı yaptı. Aynı habere göre, virüs tespit edilen iki kişinin bunu yurtdışından aldığı bilgisinin altı çizildi.
MAYMUN ÇİÇEĞİ NERELERDE GÖRÜLDÜ?

Maymun çiçeği çoğunlukla Orta ve Batı Afrika'da görülüyor. Ancak İngiliz yetkililer hastaların kimliklerini ve hangi ülkeyi ziyaret ettiklerini açıklamadı. Hastaların Mayıs ayının ilk haftalarından enfekte olduğu ve İngiltere'ye döndüklerinde pandemi kısıtlamaları kapsamında karantinaya girdikleri açıklandı. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, söz konusu hastalar Covid kuralları kapsamında ev karantinasında bulunuyordu. Sağlık Bakanı durumu 'kesinlikle standart' olarak nitelendirdi ve 'bu tür salgınlarla her zaman karşılaşıldığı' konusunda ısrar etti.
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor. Ancak bilim insanları bu virüsün insandan insana bulaşmasının oldukça nadir olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar