BIST1.414,15%8.7266
USD8.7197%-0.02
EURO10,3924%-0.07
ALTIN500,44%0.66
Akit HaberSağlıkHamilelere Covid-19 uyarısı!
Sağlık

Hamilelere Covid-19 uyarısı!

Jinekolojik Onkoloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Petek Balkanlı, "Gebelik kısmi bir immün supresyon durumu olup gebeler viral enfeksiyonlara daha yatkındır ve hastalığın seyri mevsimsel griplerde bile daha ağır geçmektedir." ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Petek Balkanlı, gebelik sürecinde Kovid-19 ile ilgili bilinmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 14:21

Virüsün insandan insana geçişinin kanıtlandığını hatırlatan Prof. Dr. Petek Balkanlı, "Hatta belirtisi olmayan hastalardan bile geçmektedir ve etkisi özellikle yaşlı, ilave hastalıkları olan hastalarda azımsanmayacak boyuttadır. Kovid-19’lu gebelerin ve yeni doğanların yönetimi ile ilgili bilgi kısıtlı klinik tecrübeye dayanmaktadır. Şu ana kadar bildirilmiş gebe ölümü bulunmamaktadır. Enfeksiyon gebeliğin üçüncü trimesterinde (gebeliğin son 3 ayında) oluşursa, zarların erken yırtılması, erken doğum, anne karnındaki bebeğin kalp atım anomalileri için bir miktar risk artışı vardır. Ancak, plasenta yoluyla geçişe ait kanıt bulunmamaktadır." açıklamasını yaptı.

Kovid-19 ile enfekte olan kişilerin belirti vermeden bile virüsü yakın temas ve damlacık yoluyla yayabildiklerine dikkati çeken Balkanlı, "Epidemi süresince, gebeler immün ve solunum sistemlerindeki fizyolojik değişikliklere bağlı olarak Kovid-19 enfeksiyonuna daha yatkındır. Şu anda etkili bir aşı bulunmamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Balkanlı, gebelerin gereksiz seyahatlerden kaçınması, kalabalık ortamlara girmemesi, toplu taşıma kullanmaması, hasta kişilerle temastan kaçınması ve en önemlisi kişisel ve sosyal hijyenine dikkat etmesi uyarısında bulunarak, ateş, öksürük, yorgunluk, kas ağrısı, boğaz ağrısı veya nefes darlığı şikayeti olan gebelerin derhal sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini belirtti.

"Mutlaka temasta olduğunuz kişi sayısını sınırlandırın"

Endemik bölgelere seyahat öyküsü olan ve enfeksiyon için klinik şüphesi bulunan gebelerin izole edilip araştırılması gerektiğini belirten Balkanlı, şu önerilerde bulundu:

Kovid-19 ilişkili artmış düşük riski ve erken gebelik kaybı belirtilmediğini kaydeden Balkanlı, "Daha önceki koronavirüs enfeksiyonlarından olan SARS ve MERS'te de enfeksiyon ile artmış düşük riski ve gebelik kaybı bildirilmemiştir. Aynı şekilde anne karnında bebekte enfeksiyon kanıtı da olmadığından anne karnındaki bebeğin gelişimi üzerinde etkilerinin olması düşünülmemektedir. Kovid-19 olan kadınlarda erken doğumlar bildirilmiştir, ancak bu erken doğumun kendiliğinden mi yoksa enfeksiyona mı bağlı oluştuğu belirgin değildir." ifadelerini kullandı.

"Multidisipliner hastanelerde tedavi"

Enfeksiyon tanısı konanların derhal negatif basınçlı izolasyon odalara alınması gerektiğini belirten Balkanlı, şunları kaydetti:

Doğum öncesi gebeden fetusa geçiş ile ilgili bilgi bulunmadığını aktaran Balkanlı, "Kılavuzlar, başka bir nedenle bakım ihtiyacı olmayan bebeklerin anneleri ile birlikte tutulmasını önermektedir. Bebekler için en önemli risk yakın temas nedeniyle enfeksiyon riskidir. Ancak veriler anne sütü ile beslemenin süt ile viral geçiş riskinden daha üstün olduğunu söylemektedir. Emzirmek isteyen kadınlar, bebeğe dokunmadan önce ellerini yıkamalı, öksürme ve hapşırmadan kaçınmalı, emzirme sırasında maske takmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni doğanlarda yakın temas ile enfeksiyon olabileceğini vurgulayan Balkanlı, "Kordonun erken klemplenmesi ve yeni doğanın 2 hafta boyunca anneden geçici olarak ayrılması anneden bebeğe virüs geçiş ihtimalini azaltmak için önerilmektedir. Yeni doğan izolasyon odasında izlenmeli ve enfeksiyon belirtileri açısından yakın takip edilmelidir. Bu süre boyunca emzirme önerilmemektedir. Annenin sütü sağılarak bebeğe verilebilir." yorumunu yaptı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar