BIST1.414,15%8.7267
USD8.6991%-0.25
EURO10,3606%-0.37
ALTIN499,85%0.55
Akit HaberSağlıkKilo kontrolü kanser hastalığında önemli
Sağlık

Kilo kontrolü kanser hastalığında önemli

Kanser tedavisinde kilo kontrolünün önemine dikkat çeken Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, konu hakkında bilgiler paylaştı.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 13:08

Kanser hastaları gördükleri tedavinin yükü altında kilo kaybı yaşarken, bunun birlikte ne tüketip tüketemeyecekleri konusunda da tereddüt içinde olabiliyor. Kanserle savaşma özelliğine sahip bazı besinler maalesef tedavileri olumsuz yönde de etkileyebiliyor. Bu noktada, kanser hastalarının tedavi sürecinde mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olması gerekiyor.

Onkoloji diyetisyenliğinin kanser tedavisinin önemli bir parçası olduğunu söyleyen Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, hastaların en doğru tedaviyi almayı sağladıklarını belirtti.

“KİLO KAYBINI ÖNLEMEK ÖNEMLİDİR”

Onkoloji diyetisyenlerinin, hastaların; kan değerlerine, aldıkları tedavi türüne, ek bir hastalık olup olmamasına, enerji ve protein ile mikro besin öğeleri gereksinimlerine, kısacası tüm ihtiyaçlarına uygun olarak tıbbi beslenme tedavisinin planlandığını ve uygulandığını ifade eden Gültekin, “Onkoloji diyetisyeni, tüm onkolojik tedavilere ve bu tedaviler süresince yapılması uygun tüm tıbbi beslenme tedavilerine hakim ve yetkindir.

Tedavi yöntemlerinden biri uygulandığı sırada veya uygulandıktan hemen sonra, diyetisyenler beslenme ile ilgili öneriler geliştirirler. Bazı kanser türlerinde ağırlığı korumak, daha fazla alınmamasını sağlamak önemli olurken, bazılarında kilo kaybını engellemek, yeterli protein alımını sağlamak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar