BIST1.345,15%8.3298
USD8.3819%0.73
EURO10,1097%1.14
ALTIN477,64%0.24
Akit HaberSağlıkMutasyonlu virüs çocuklarda daha ağır seyredebiliyor
Sağlık

Mutasyonlu virüs çocuklarda daha ağır seyredebiliyor

Mutasyona uğrayan koronavirüsün çocuklarda MIS- C sendromuna yol açabildiğini belirten Uzm. Dr. Güzide Kurt, ilerleyen dönemlerde çarpıntı ve kalp yetmezliği gibi sorunların görülebildiğini söyledi.

Abone OlGoogle News
08 Nisan 2021 11:33

Mutasyonlu koronavirüs, Türkiye'de de yayılmaya devam ediyor. Artık çocuk ve gençlerde de görülmeye başlanan mutasyonlu virüs, özellikle çocuklarda kalıcı hasarlara yol açabiliyor.

Türkiye’de ilk koronavirüs salgınında çocukların etkilenmediğinin düşünüldüğünü, ancak ikinci ve üçüncü dalgada en çok 0-9 yaş arası çocukların etkilendiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzide Kurt, çoğu zaman çocukların farkında olmadan geçirdiği koronavirüsün arrdından gelişen 'MIS-C' sendromunda artış yaşandığını söyledi.

"YOĞUN BAKIMA YATIŞLAR ARTTI"

İkinci dalgada özellikle ülkemizde ve dünyada koronavirüs geçirdikten 15 gün veya en fazla 3 ay sonra çocuklarda vücuttaki birçok sistemi tutan MIS-C sendromu görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Kurt, "Enfeksiyondan 15 gün sonra çocuklarda şiddetli karın ağrısı, ateş, vücutta döküntüler ellerde ayaklarda soyulma daha ağır vakalarda çarpıntı ve çarpıntıyla birlikte ateşin olduğunu saptadık. MIS-C dediğimiz bu sendromda özellikle dalgalanmaların seyrettiği tepe noktasında çocuklarda daha fazla görüldüğü saptandı." dedi.

Üçüncü dalgayla birlikte mutasyonlu virüsün çocuklarda daha ağır seyrettiği, kalbi de tuttuğu MIS-C oranlarında artış yaşandığını belirten Kurt, "Çocuklarda yoğun bakıma yatışların arttığı özellikle İngiliz varyantının 0-9 yaş arası çocukları daha fazla etkilediği yapılan araştırmalar sonucu ortaya kondu. MIS-C sendromu vücutta birçok sistemi tutan iltihabi rahatsızlıklar bütünüdür. Özellikle çocuklarda ilerleyen dönemlerde çarpıntı, kalp ritmi bozukluğu, kalp kası iltihabı, kalp yetmezliğine yol açabilir.'' ifadelerini kullandı.

DAHA AĞIR SEYREDİYOR

Varyant virüs nedeniyle çocuk ölümlerinin gerçekleştiğini ifade eden Uzm. Dr. Kurt, İsveç’te yüzde 123 oranında 0-9 yaş arasında bir artışın saptandığını ve çoğunluğunda bunun mutasyonlu virüs olduğu görüldüğünü belirterek, "Varyant virüslerle enfeksiyonun çocuklarda daha yüksek olduğunu rahatça söyleyebiliriz. O yüzden daha dikkatli olmamız gerekiyor. Çocuklar hastalığı hafif atlatır da diyemiyoruz. Yine varyant virüsün günümüze girmesiyle birlikte çocukların hastalığı daha ağır atlattığı, hastalık geçtikten 15 gün sonra MIS-C dediğimiz sendromun varyant virüsle daha sık görüldüğü saptanmış. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Hacettepe Üniversitesi’nde 26 çocuk vakanın yattığı bildirilmişti. Ne yazık ki bu vakalardan 3 tanesi kaybedildi. Daha sonraki rakamlar tam olarak bildirilmedi." şeklinde konuştu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar