BIST1.377,23%8.1011
USD8.0961%0.38
EURO9,7479%0.81
ALTIN460,51%0.03
Akit HaberSağlıkPanik atak hastalığı insanda ne gibi değişimler oluşturuyor?
Sağlık

Panik atak hastalığı insanda ne gibi değişimler oluşturuyor?

Panik atak, her kişinin hayatı boyunca karşılaşabileceği, neredeyse en sık rastlanılan psikolojik problemlerden biri. Bu problem kişinin hayatını ciddi ölçüde etkiliyor. Öyle ki zaman içinde farklılaşan ve ilerleyen bu rahatsızlık sebebiyle kişi, sosyal yaşamdan neredeyse soyutlanacak duruma geliyor. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, panik atak hastalığının yarattığı değişimleri anlattı

Abone OlGoogle News
03 Mart 2021 16:43

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, sık rastlanan psikolojik problemlerden biri olan panik atağın kişilerin hayatını ciddi ölçüde etkileyebilen bir sorun olduğunu belirtti.


Her kişinin, yaşamın belirli dönemlerinde endişe ve korku duygularına kapılabildiğini ancak panik atak durumunun bununla karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Yiğit, "Endişe ve korku karşı karşıya kalınan olaylara gösterilen duygusal tepkilerdir. Dolayısı ile oldukça normaldir.


Bu sebeple panik atak durumu, korku ve endişe ile karıştırılmamalıdır. Olağan olan korku ve endişe durumunda, kişinin fiziksel belirtileri meydana gelebilmektedir. Bunlar da hissedilen duygunun ortaya çıkardığı belirtilerdir.


Ancak panik atak durumunda bu belirtiler hastanın yaşamını ciddi boyutlarda etkilemektedir. Öyle ki zaman içinde farklılaşan ve ilerleyen bu rahatsızlık sebebiyle kişiler sosyal yaşamdan neredeyse soyutlanacak duruma gelmektedirler" diye konuştu.

Panik atak atakları nasıl olur, ne kadar sürer? 


Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, panik atak durumunda hissedilen korku ve endişenin getirdiği fiziksel belirtilerin de oldukça güçlü ve kontrol edilemez boyutlara geldiğini söyleyerek, "Panik atakta gerçek bir olay veya endişe yaratıcı herhangi bir durum olmamasına rağmen oldukça yoğun bir şekilde korku atağı gelişir.

Kişi için korkutucu ve endişe verici olan panik atakta, kişiler genellikle nefes alamadıklarını ve kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Çoğu zaman bu durumu kontrol altına almak kişi için çok zordur. Genel olarak ataklar 10 ila 20 dakika arasında sürer ve daha sonra belirtiler ortadan kalkar. İlerlemiş vakalarda ise atakların çok daha uzun sürdüğü görülebiliyor" diye konuştu.

Panik atak hayatı nasıl etkiler? 

Yiğit, panik atağın birçok yönden hayatı olumsuz yönde etkilediğini de dile getirerek, "Panik atak problemi olan kişiler, çoğu zaman dışarıda bulunmak, bilmedikleri yerlere gitmek istemezler. Herhangi bir yabancı ortamda atağın gelişmesi tetiklenmektedir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar